Мета (Page 2)

a white and blue square with a blue and white facebook logo

Сподели со своите пријатели

Во наредните недели, компанијата Мета ќе започне со блокирање на објавите на порталите и телевизиските станици на Инстаграм и Фејсбук во Канада, откако земјата го усвои Законот за онлајн вести, кој бара социјалните мрежи да плаќаат такси на локалните медиуми за прикажување на нивната содржина. Loading… Одлуката на „Мета“ предизвикуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ЕУ ѝ одреди огромна казна на Мета, матичната компанија на Фејсбук, токму како што беше најавено. Loading… Како што пренесуваат странските агенции, станува збор за рекордна казна од 1,2 милијарди евра за непочитување на правилата за приватност на ЕУ. Ирската Комисија за заштита на податоците објави дека Мета ја прекршилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија (ЕУ) се подготвува да ѝ изрече рекордна казна на Мета, матичната компанија на Фејсбук, за нарушување на приватноста со пренесување на податоците на корисниците на Фејсбук од ЕУ на сервери во Соединетите Американски Држави (САД) и непочитување на судските предупредувања. Loading… Казната ќе биде поголема од претходниот рекорд,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанскиот регулатор за конкуренција соопшти дека покренал истрага против сопственикот на Фејсбук, Мета, тврдејќи дека ја злоупотребил својата доминантна позиција на пазарот во преговорите со друштвата на уметниците за исплата на хонорари за објавување на нивните дела. Loading… Италијанското друштво СИАЕ претставува актери, танчери и други уметници и преговараше соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред да почнат да отпуштаат десетици илјади луѓе, големите технолошки компании се бореа за секој вработен. Loading… Но, во некои случаи, се чини дека воопшто немале доволно работа за сите тие нови вработувања. За ова веќе се зборуваше во медиумите, а неодамна поранешна вработена во Мета коментираше дека морала даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Втората половина од минатата година беше одбележана со отпуштања во бројни технолошки компании. Loading… По масовните вработувања за време на пандемијата, ситуацијата за кратко време се промени и наместо да отворат голем број работни места, компаниите почнаа да ги затвораат тие работни места. Во некои случаи, како што објасни извршниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Meta Platforms Inc го врати Фејсбук профилот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп по двегодишната суспензија по смртоносните немири во Капитол на 6 јануари 2021 година. Loading… Мета минатиот месец објави дека ќе ги врати профилите на Трамп на Фејсбук и Инстаграм. Неговата страница на Инстаграм не беше веднаш достапнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мета тврди дека Voyager Labs користела повеќе од 38.000 лажни Фејсбук профили за собирање податоци од профили, групи и страници. Loading… Кражба на кориснички податоци Компанијата поднесе тужба против Voyager Labs за создавање на десетици илјади лажни сметки со кои извлекувала податоци од повеќе од 600.000 кориснички профили на Фејсбук.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мета, која ги поседува Фејсбук и Инстаграм, веќе ја отстрани опцијата огласувачите да им прикажуваат реклами на тинејџерите врз основа на нивните интереси и активности, а почнувајќи од февруари, на тинејџерите ќе им се прикажуваат реклами само врз основа на возраста и локацијата. Loading… Мета рече дека сака „тинејџерите даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мета е казнета со 390 милиони евра за прекршување на правилата на ЕУ за лични податоци, соопшти ирската Комисија за заштита на податоци (DPC), тврдејќи дека Мета незаконски барала дозвола да користи лични податоци за рекламирање на Фејсбук и Инстаграм. Loading… Со оглед на тоа што Фејсбук и Инстаграм имаатПрочитај повеќе