Сопственикот на Фејсбук и Инстаграм стана трет најбогат човек во светот

Сподели со своите пријатели

Листата на најбогати луѓе во светот со години ги менува истите имиња и повеќето од нив се основачи и извршни директори на големи технолошки компании, со неколку исклучоци како Бернард Арно.

Loading...

Оваа листа со години ја водеше Бил Гејтс, додека во последните години беше заменета со луѓе како Илон Маск и Џеф Безос.

Нивното богатство постојано расте и паѓа, во зависност од работењето на компанијата, гласините за производите или услугите што ги подготвуваат, потезите на конкурентите и слично.

Така, во рок од неколку месеци или квартали, ситуацијата може драстично да се промени, што најдобро можеме да го видиме на примерот на Марк Цукерберг и неговата споредба со Илон Маск.

По тешкиот период за основачот на Facebook и неговата цел во 2022 година, кога пазарната вредност на компанијата, како и личното богатство на Цукерберг, беа во значителен пад, од минатата година забележаа брз пораст.

На крилјата на одлични деловни резултати, како и позитивни најави и очекувања за иднината, цената на акциите на Мета повторно пораснаа минатата недела, додека Tesla го забележа првиот пад на продажбата на автомобили во првиот квартал по четири години, што предизвика пад на акциите за повеќе од седум проценти.

Од почетокот на оваа година, Tesla е во минус за цели 34 проценти.

Растот на Мета и падот на Тесла се одразиле и на богатството на нивните основачи.

Loading...

Марк Цукерберг на тој начин го престигна Маск и стана трет најбогат човек во светот според листата на милијардери на Блумберг.

Според нивната листа, Арно е на прво место со богатство од 223 милијарди долари, Безос е втор со 207 милијарди долари, додека Цукерберг сега е на трето место, откако го престигна Маск.

Марк вреди 187 милијарди долари, додека богатството на Маск е 181 милијарда.

На петтото место е Бил Гејтс, чие богатство е 153 милијарди долари.

Ова е прв пат од 2020 година Цукерберг да се пробие на листата на тројцата најбогати луѓе во светот, а со оглед на тоа што прогнозите на аналитичарите велат дека понатамошниот раст на приходите и цената на акциите е пред Мета, не треба да бидеме изненадени ако нејзината основачот и извршен директор на крајот стана најбогатата личност во светот.