Мета

a white and blue square with a blue and white facebook logo

Сподели со своите пријатели

Европската унија се подготвува да покрене нова истрага против Мета поради нејзиното справување со содржини поврзани со изборите. Loading… Деталите од истрагата би можеле да бидат објавени „подоцна оваа недела“. Европските функционери, наводно, се загрижени поради „лажната реклама и политичка содржина“. Според извештаите, ЕУ, исто така, изразила загриженост поради „напоритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воениот суд во Москва го осуди Енди Стоун, портпаролот на американската технолошка компанија Мета платформс, на шест години затвор за „јавно заговарање тероризам“, пренесе агенцијата РИА. Loading… Мета како компанија исто така е означена како екстремистичка организација во Русија, а платформите под нејзина капа, Фејсбук и Инстаграм, беа забранети воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Марк Закерберг го престигна Илон Маск на листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот, па така основачот на Фејсбук е на третото место, а е пред Маск за прв пат од 2020 година. Loading… Маск, кој беше на врвот на листата на милијардери на Блумберг на почетокот на март,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Листата на најбогати луѓе во светот со години ги менува истите имиња и повеќето од нив се основачи и извршни директори на големи технолошки компании, со неколку исклучоци како Бернард Арно. Loading… Оваа листа со години ја водеше Бил Гејтс, додека во последните години беше заменета со луѓе како ИлонПрочитај повеќе

a white and blue square with a blue and white facebook logo

Сподели со своите пријатели

Пред два дена „паднаа“ Фејсбук, Инстаграм и Тредс, а милиони корисници ширум светот не можеа да пристапат до нивните профили цели три часа, а сето тоа поради „технички проблеми“. Loading… Сепак, Мета, компанијата која ги поседува овие платформи, допрва треба да каже што точно се случило. Корисниците се очајни заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Марк Закерберг ги продаде акциите на Мета за прв пат по две години, по импресивното зголемување на вредноста на акциите на компанијата за дури 172 отсто од 2021 година. Loading… Довербата во ко-основачот на Мета и организациите посветени на неговите филантропски и стратешки интереси беше одговорна за продажбата на акцииПрочитај повеќе

black and purple computer keyboard

Сподели со своите пријатели

Група од 33 американски држави, вклучително Калифорнија и Њујорк, поднесоа тужба против Мета за наводно оштетување на менталното здравје на младите луѓе и свесно дизајнирање функции на Инстаграм и Фејсбук кои ги прават децата зависни од тие социјални мрежи. Loading… Во тужбата поднесена до судот во Калифорнија се додава декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мета се извини откако го вметна зборот „терорист“ во описот на профилот на некои палестински корисници на Инстаграм, за што велат дека е „грешка во автоматскиот превод“. Loading… Проблемот ги погоди корисниците на кои во описот на нивниот профил е напишан зборот „Палестинец“, палестинското знаме и зборот „алхамдулила“ на арапски.Прочитај повеќе

icon

Сподели со своите пријатели

Неодамна беше објавен интересен напис кој зборуваше за плановите на Мета за WhatsApp. Loading… Во Мета со години се обидуваат да ја заработат популарноста на нивната комуникациска платформа WhatsApp, за која пред девет години платија дури 19 милиони долари. Бројот на корисници на WhatsApp постојано се зголемува и надмина двеПрочитај повеќе

a white and blue square with a blue and white facebook logo

Сподели со своите пријатели

Со години слушаме шпекулации за платена верзија на Фејсбук, а се чини дека Мета сега сериозно размислува да воведе претплата не само на Фејсбук, туку и на Инстаграм. Loading… Причината во овој случај не е желбата за нов бизнис модел со кој би добиле нов извор на приходи, туку новитеПрочитај повеќе