Мерик Гарланд

vehicles on road during daytime

Сподели со своите пријатели

Во последните недели има значително зголемување на заканите кон Евреите, муслиманите и Арапските Американци, изјави државниот обвинител на САД Мерик Гарланд. Loading… Во исто време, тој ја повтори посветеноста на американското Министерство за правда за кривично гонење на сторителите на тие закани, според Си-Ен-Ен. Државниот обвинител на форумот за злосторстваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот секретар за правда Мерик Гарланд беше во ненајавена посета на Меѓународниот кривичен суд (МКС) каде што се сретна со главниот обвинител Карим Кан. Loading… МКС објави на Твитер дека Гарланд се сретнал со Кам, но не даде никакви детали за состаноците. Според Ројтерс, посетата може да биде знак заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот јавен обвинител Мерик Гарланд го одобри првиот трансфер на конфискуваните руски средства кои ќе се користат за помош на Украина. Loading… „Иако ова е прв трансфер на запленети руски средства за реконструкција во Украина, тој нема да биде последен“, рече Гарланд, пренесе Ројтерс. Минатата година американското Министерство за правдаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Специјалen обвинител ќе испита дали претседателот Џо Бајден лошо постапувал со доверливи досиеја, објави американскиот државен обвинител Мерик Гарланд. Loading… Тој на денешната прес-конференција потврди дека Роберт Хур, обвинител кој работел на тероризам и корпоративна измама, ќе ја води истрагата, јави Би-Би-Си. Меѓу другите важни позиции, Хур беше окружен обвинителПрочитај повеќе