Специјалen обвинител ќе го истражува Бајден и доверливите документи

Сподели со своите пријатели

Специјалen обвинител ќе испита дали претседателот Џо Бајден лошо постапувал со доверливи досиеја, објави американскиот државен обвинител Мерик Гарланд.

Loading...

Тој на денешната прес-конференција потврди дека Роберт Хур, обвинител кој работел на тероризам и корпоративна измама, ќе ја води истрагата, јави Би-Би-Си.

Меѓу другите важни позиции, Хур беше окружен обвинител на САД.

„Ќе се погрижам г-дин Хур да ги добие сите средства што му се потребни за да ја заврши својата работа“, рече Гарланд.

Во гаражата на домот на американскиот претседател Џо Бајден во Делавер е пронајден уште еден сет на доверливи материјали.

Специјалниот советник на претседателот Ричард Заубер во соопштение наведе дека документите се откриени.

„Адвокатите на претседателот ги претресоа резиденциите на претседателот во Вилмингтон и Рехобот Бич, Делавер – други локации каде што може да се испраќале досиеја од неговиот потпретседателски кабинет за време на транзицијата во 2017 година“, рече тој.

Претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти, републиканец, го повика Конгресот да го истражи Џо Бајден по откривањето на два групи доверливи документи.

Loading...

Мекарти го обвини Бајден за лицемерие, посочувајќи на истрагата на Министерството за правда за наводното лошо постапување со доверливите досиеја од страна на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.