марихуана (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Првата легална продавница за рекреативна марихуана во Њујорк беше отворена во четвртокот во срцето на Менхетен, во Ист Вилиџ. Loading… Повеќе од 100 луѓе се натрупаа во продавницата, која ја води непрофитното здружение Housing Works посветено на борбата против бездомниците и СИДА-та. „Првата легална продажба на канабис на возрасни еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Индија ги обвини стаорците за уништување на речиси 200 килограми запленет канабис што се чуваше во полициските станици. Loading… „Стаорците се мали животни и не се плашат од полицијата. Тешко е да се заштити дрогата од нив“, изјави судот во државата Утар Прадеш, пренесува BBC. Судот побара одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Уапсен е осомничениот за убиството на четворица кинески државјани, што се случи во неделата на фарма за марихуана во американската држава Оклахома. Loading… Локалната полиција извести дека се сомнева дека убиецот е 45-годишниот Ву Чен. Телата биле пронајдени откако полицијата добила дојава за вонредна заложничка ситуација во близина на градотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден ги помилува сите Американци кои беа осудени пред федералните судови за поседување мали количини марихуана. Loading… Официјални лица проценуваат дека околу 6.500 лица со федерални пресуди за поседување марихуана ќе имаат корист. Во моментов, никој не е во федерален затвор само поради поседување марихуана, а повеќетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставници на земјите-членки на Европската унија се собраа во Прага да разговараат за политиката на ставови кон канабисот. Loading… Ставовите на одделни земји од Унијата за ова се сосема различни. На еден паркинг полскиот рапер Мата ужива додека пуши џоинт. Станува збор за сцена од спотот за песната „Патоинтелигенција“. Досега,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на пушачи во САД е помал од бројот на луѓе кои редовно користат канабис, за прв пат откако се води евиденција. Loading… Имено, новото истражување на „Галуп“ покажало дека околу 16 отсто од испитаниците во САД моментално редовно пушат марихуана, додека половина од испитаниците посочиле дека ја пробале. КогаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неевидентирани семки од канабис, растителна маса и одгледување растенија во надворешни услови без дозвола откриле полициски службеници во објект за одгледување марихуана за медицински цели во кумановско. Loading…     – На 18.08.2022 полициски службеници од Бирото за јавна безбедност – Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за здравство на Тајланд ги обесхрабри туристите да ја посетуваат земјата само за да пушат трева, само два месеци откако беа усвоени новите закони за главно декриминализирање на дрогата. Loading… „Ние не ги поздравуваме таквите туристи“, рече Анутин Чарнвиракул на новинарите на прашањето за рекреативната употреба на марихуаната меѓуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Петицијата за легализација на марихуаната во Црна Гора ја поддржаа повеќе од 6.000 граѓани, па таа иницијатива наскоро ќе биде поднесена до Собранието. Loading… Ова за „Вијести“ го соопшти претставникот на невладината „Легализуј.ме“, Никола Бановиќ, кој рече дека до Собранието ќе поднесе предлог за декриминализирање на канабисот и регулирање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица од Куманово вчера биле приведени откако кај нив била пронајдена марихуана. Loading… – На 05.04.2022 година, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода А.Д.(19) и М.Ц.(30) од Куманово затоа што кај нив била пронајдена марихуана, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово. По целосно документирање наПрочитај повеќе