марихуана

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ги увери кинеските студенти во Шангај дека не мора да консумираат канабис доколку студираат во Германија и дека го легализирале со надеж дека потрошувачката ќе падне. Loading… Шолц го кажа ова како одговор на прашање на студент на Универзитетот Тонги кој се прашуваше дали ќеПрочитај повеќе

woman in pink long sleeve shirt holding brown and green plant

Сподели со своите пријатели

Децата чии мајки често користеле марихуана пред зачнувањето имаат 98 отсто поголем ризик од пореметување на дефицит на внимание и хиперактивност (АДХД) и 94 отсто поголем ризик од аутизам отколку децата чии мајки не користеле овој вид на дрога, покажа најновото истражување на Универзитетот Куртин во Австралија, пишува порталот NewПрочитај повеќе

a rat sitting on a piece of wood

Сподели со своите пријатели

Официјални лица на полицискиот оддел на Њу Орлеанс (НОПД) објавија дека во просторијата за докази, во седиштето на полициските сили на тој град, се појавиле стаорци кои јадат доказни материјали, меѓу другото, и марихуана. Loading… „Сите тие се дрогирани“, рече началникот на полицијата Ен Киркпатрик на состанокот во понеделникот наПрочитај повеќе

green kush on blue denim jeans

Сподели со своите пријатели

Новата Влада на Тајланд планира да донесе нови закони со кои се забранува рекреативна употреба на марихуана, 18 месеци откако земјата стана прва во Азија што ја декриминализираше потрошувачката на ова растение. Loading… Опуштените закони доведоа до бум во профитабилната индустрија за канабис која ги снабдува локалните жители и туристите,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канабисот ќе биде легален за прв пат за одгледување, продавање и консумирање канабис во Холандија од петок, како дел од четиригодишниот пробен период на национално ниво. Loading… Зарем тоа не е веќе легално? Една од најголемите заблуди за Холандија, чиј главен град Амстердам со децении е најатрактивното место за пушењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца мажи се соочуваат со повеќе обвиненија за обид за убиство во Јужна Африка, откако околу 90 деца се разболеле откако конзумирале мафини со дрога. Loading… Официјалните лица рекоа дека децата ги купиле мафините од уличен продавач на пат кон основното училиште Пуламадибого, северозападно од Преторија. Голем број од нивПрочитај повеќе

person holding paper on kush

Сподели со своите пријатели

Две нежни зелени билки канабис се сончале на балконот на 74-годишен маж во Бон. И тогаш дошла полицијата. На почетокот на август одгледувачот е осуден на парична казна од 8.000 евра. Loading… Во исто време, овој човек беше пред своето време. Германската коалициска влада има намера да го легализира ваквотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гласачите во американската сојузна држава Оклахома отфрлија легализација на марихуана за рекреативни цели, по силното противење на верските и политичките лидери, како и полициските и судските власти. Loading… Оклахома требаше да стане 22-та американска држава што ја легализира употребата на канабис за возрасни, приклучувајќи им се на конзервативните држави какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во обид да го подобри квалитетот на животот на локалните жители, Амстердам ќе ја забрани употребата на марихуана на улиците во својот кварт на „црвените фенери“, традиционален центар за легална трговија со секс, и ќе преземе нови чекори за да го обесхрабри консумирањето алкохол. Loading… Жителите на стариот центар наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали германските планови за легализација на марихуаната ќе пропаднат? Политико пишува дека Брисел можеби ќе успее да ја спречи нивната храбра идеја. Loading… Пред неколку месеци Германците објавија дека планираат да поминат низ бројни американски држави, преку Канада и Уругвај, кои заработуваат многу пари на пазарот на канабис. Но, многуминаПрочитај повеќе