Каков е односот на европските земји кон консумирањето марихуана?

Сподели со своите пријатели

Претставници на земјите-членки на Европската унија се собраа во Прага да разговараат за политиката на ставови кон канабисот.

Loading...

Ставовите на одделни земји од Унијата за ова се сосема различни.

На еден паркинг полскиот рапер Мата ужива додека пуши џоинт. Станува збор за сцена од спотот за песната „Патоинтелигенција“. Досега, повеќе од 60 милиони луѓе го погледнале видеото на YouTube.

22-годишниот рапер, чие вистинско име е Михал Матчак, на крајот на јануари бил фатен со 1,5 грама марихуана.

Полицијата ја пребарала неговата куќа, а тој и неговиот пријател ноќта ја минале во притвор. Според полскиот закон, му се заканува затворска казна до три години.

Полска има строга политика на сузбивање на сите видови наркотици.

Поседувањето, одгледувањето и консумирањето марихуана е кривично дело. Сепак, случајот на раперот поттикна дебата за односот кон лесните дроги во Полска.

Најголем број од луѓето кои реагираа, меѓу кои и политичари на Левица и Граѓанска платформа, бараат либерализација на законот.

Loading...

Од друга страна, има и такви како Јануш Ковалски од десничарската партија Солидарна полска, кои бараат уште построги закони.

Сосема поинаку е во Холандија, Естонија, Чешка, Португалија и Шпанија

Кој сака таму да купува и конзумира марихуана, може да биде сигурен дека нема да биде кривично гонет.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Мексико седум лица загинаа во експлозија во нелегална работилница за огномет

Во Холандија, продажбата на канабис во таканаречените кофи шопови сè уште беше дозволена во 1970-тите.

Сепак, тоа никогаш не беше целосно регулирано, па се појавија проблеми – нелегалните дилери на дрога ја искористија можноста да тргуваат со кокаин.

Португалија како пример

Добар пример за декриминализација на потрошувачката на канабис е всушност Португалија.

Од 2001 година, пушењето џоинт не е казниво, па дури и инјектирањето дрога. Количината е точно одредена.

Кој ќе биде фатен со десет дневни дози од по 2,5 грама марихуана – само плаќа казна, но не добива кривична пријава.

Португалија инвестира во сузбивање на зависноста од дрога, земјата формираше комисии составени од адвокати, социјални работници и психолози, се водат дискусии со ранливите луѓе за нивната потрошувачка на дрога.

Loading...

Европскиот мониторинг центар за дроги и зависност од дрога (EMCDDA) е со седиште во Лисабон.

Во неговиот сегашен извештај се наведува дека се повеќе синтетички канабис има на европскиот пазар. Тој нечист канабис може да доведе до срцев удар, несвестица и психоза.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина добива артилериски гранати од ЕУ

Легализацијата на канабисот низ Европската унија би можела да ја оневозможи трговијата со нечиста трева, велат поборниците за либерализација.

Пазарот на канабис станува покомплексен

Белгија е една од земјите кои гледаат низ пукнатините кога станува збор за потрошувачката на канабис.

Секој што ќе биде фатен со мала количина канабис за лична употреба – до три грама – или кој одгледува едно растение, ризикува да му биде одземен и казна од 25 евра.

Во Белгија, но и во други земји процвета концептот на „Cannabis Social Clubs“ – социјални, некомерцијални клубови кои овозможуваат заедничко садење и одгледување на коноп во сали.

Растенијата се користат за медицински цели, но и како лесни лекови. Секој член има право на само едно растение.

Иницијаторите користат легална сива зона, бидејќи одгледувањето коноп што не содржи повеќе од 0,2 проценти од психоактивен тетрахидроканабиол (THC) не е регулирано со закон.

Loading...

Така, продавниците што продаваат производи што ја содржат само втората главна супстанција на растението – канабидиол (CBD) никнуваат како печурки по дождот и во Брисел и на други места.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Силен земјотрес ја погоди Костарика

Либерална слика, строга политика

И покрај својот прогресивен имиџ, Шведска е целосно нетолерантна на наркотици.

Поседувањето и најмало количество канабис е кривично дело.

Според извештајот од 2014 година, употребата на канабис во Шведска е пораспространета отколку во Португалија, каде што беше декриминализиран уште во 2001 година.

Други истражувања покажуваат дека потрошувачката на канабис исто така се зголемува во Шведска, но таа е помала отколку во другите европски земји.

Според статистичките податоци на шведските здравствени институции, минатата година 2,6 отсто од граѓаните на возраст меѓу 16 и 84 години изјавиле дека консумирале канабис во изминатите 12 месеци.

Loading...

Познавачите на состојбите во Италија очекуваат дека по изборите во септември прилично прогресивната политика кон конзумацијата на канабис ќе забележи назадување.

Мора да се признае дека во програмите на десничарските партии како Северната лига или Браќата на Италија нема конкретни индиции кои би укажале на порестриктивна политика доколку победат, туку лидерот на Северната лига, Матео Салвини и жената на чело на Браќата на Италија, Џорџија Мелони, веќе најавија дека ќе излезат на барикадите доколку на дневен ред биде целосна легализација на канабисот.