Индија: Полицијата тврди дека стаорци изеле 200 килограми запленет канабис

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Индија ги обвини стаорците за уништување на речиси 200 килограми запленет канабис што се чуваше во полициските станици.

Loading...

„Стаорците се мали животни и не се плашат од полицијата. Тешко е да се заштити дрогата од нив“, изјави судот во државата Утар Прадеш, пренесува BBC.

Судот побара од полицијата да ги предаде залихите како доказ во случаите на трговија со дрога.

Судијата наведе три случаи кога марихуаната била уништена од глодари.

Судијата Санџај Чаудари рече дека кога судот побарал од полицијата да ја изнесе запленетата дрога како доказ, им било кажано дека стаорците „уништиле“ 195 килограми канабис.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијрото: Украина нема да влезе во НАТО додека не се реши прашањето за унгарското малцинство

Во друг случај со 386 килограми дрога, полицијата поднесе пријава во која се вели дека „некои“ од канабисот биле „изедени од стаорци“.

Судијата Чаудари рече дека околу 700 килограми марихуана запленети од полицијата лежеле во полициските станици во областа Матура и дека „сето тоа е во опасност да биде нападнато од стаорци“.

Тој рече дека полицијата нема експертиза да се справи со ова прашање бидејќи стаорците биле „премали“.

Loading...

Единствениот начин да се заштити запленетата стока од „таквите бестрашни глувци“, додаде тој, е лековите да се продаваат на аукција на истражувачки лаборатории и медицински фирми, при што приходите одат за владата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Кина поради ковид мерките

Пратеникот Синг, висок полициски функционер во областа Матура, им рече на новинарите дека некои од количествата марихуана складирани во полициските станици во негова близина биле „оштетени поради обилните дождови“ и не биле уништени од стаорци.

Во 2018 година, осум аргентински полицајци беа отпуштени откако обвинија глувци за исчезнувањето на половина тон канабис од полициски магацин.

Експертите го оспорија тврдењето, велејќи дека е малку веројатно дека животните би ја измешале дрогата со храна и „ако ја изеле голема група глувци, ќе имало многу трупови во магацинот“.