Мајмунски сипаници (Page 4)

Мајмунски сипаници е заразна вирусна болест која може да се појави кај луѓето и некои други животни.

Можно е човек да се зарази со мајмунски сипаници без да покаже никакви симптоми. Симптомите имаат тенденција да започнат 5 до 21 ден по инфекцијата. Меѓу нив се главоболка, болки во мускулите, треска и замор, кои првично личат на грип.

Во рок од неколку дена по треската, лезиите карактеристично се појавуваат на лицето пред да се појават на трупот. Потоа на друго место, како што се дланките на рацете и стапалата.

Болеста може да личи на сипаници, но се разликува по присуството на отечени жлезди кои може да се појават зад увото, под вилицата, во вратот или во препоните, пред почетокот на осипот.

Многу случаи во епидемијата на мајмунски сипаници во 2022 година се со генитални и перианални лезии, треска, отечени лимфни јазли и болка при голтање,  при што некои пациенти манифестираат само единечни рани од болеста.

Три четвртини од засегнатите луѓе имаат лезии на дланките и стапалата, повеќе од две третини во устата, една третина на гениталиите и секој петти има лезии на очите. Тие започнуваат како мали рамни дамки, пред да станат мали испакнатини кои потоа се полнат со прво бистра течност, а потоа со жолта течност, која последователно пука и создава краста, опстојувајќи околу десет дена.

Може да има неколку лезии или неколку илјади, понекогаш спојувајќи се за да произведат големи лезии. По заздравувањето, лезиите може да остават бледи траги пред да станат темни лузни.

Волеста трае две до четири недели и смртноста е многу мала.

Најчесто се јавува преку близок контакт, особено сексуален однос, но и заразени површини. Во поголемиот дел од случаите во Европа вирусот се пренесува меѓу мажи кои имале секс со мажи.

Во продолжение последните информации на оваа тема.

Сподели со своите пријатели

Според последните податоци на Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“, во Србија е регистриран уште еден случај на зараза со мајмунски сипаници. Loading… Ова е шести случај досега, пренесува ТВ Пинк. Станува збор за лице од белградско, а инфекцијата, посочуваат, била „увезена“. – Досега во СрбијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Уште две лица починаа од мајмунски сипаници, покажува најновиот извештај на Светската здравствена организација. Loading… Претходно беше пријавен еден смртен случај од мајмунска сипаница. Сите смртни случаи се регистрирани во Африка. Извештајот на СЗО покажува и дека вкупниот број заболени во моментов е над 6.000, а најголемиот дел од случаитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според Светската здравствена организација (СЗО) во 58 земји се пријавени повеќе од 6.000 случаи на мајмунски сипаници. Loading… СЗО повторно ќе свика состанок на комитетот, на или пред 18 јули, кој ќе советува за прогласување на епидемијата за глобална здравствена вонредна состојба, што е највисоко ниво на предупредување, рече генералниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) досега има регистрирано 5.322 лабораториски потврдени случаи на мајмунски сипаници, што е зголемување за повеќе од 50 отсто во споредба со претходниот број од 22 јуни и само еден смртен случај, изјави денеска портпаролката на организацијата. Loading… „СЗО продолжува да бара од земјите да посветат посебноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истражувањето на германски универзитет покажало дека е можно да се заразиме со мајмунски сипаници преку површини кои ги користеле болни луѓе доколку тие површини се силно контаминирани со вирусот, додавајќи дека тоа е можно само во одредени случаи. Loading… „Претпоставуваме дека површините мора да бидат силно контаминирани со вирусот заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) најави дека ќе го преименува вирусот на мајмунски сипаници, кој оваа година зарази повеќе од 1.600 луѓе во 39 земји, сметајќи дека сегашното име може да изгледа стигматизирачко. Loading… Генералниот директор на СЗО, Тедрос Адана Гебрејесус, изјави дека организацијата, заедно со партнери и експерти од целиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На Русија ѝ е потребна вакцина против мајмунски сипаници, бидејќи фреквенцијата во светот расте, изјави Александар Гинзбург, директор на рускиот Национален институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја. Loading… „Денес никој не може да објасни зошто оваа инфекција, која беше ендемична на африканскиот континент, без причина се шири низ светот. СеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација има информации дека инфекцијата со мајмунски сипаници од почетокот на годината е потврдена кај 1.600 луѓе, а сомнителни се уште 1.500 случаи во 39 земји, изјави директорот на таа организација Тедрос Аданом Гебрејесус. Loading… Тој прецизираше дека меѓу тие земји има седум во кои со години еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еврокомесарката за здравје и безбедност на храна, Стела Киријакидес, изјави дека ЕУ денеска ќе потпише договор со еден производител на вакцини, без да прецизира кој, за испорака на околу 110.000 дози против мајмунски сипаници од крајот на јуни. Loading… На маргините на состанокот на министрите за здравство на ЕУ воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската команда на американските сили (US EUCOM) објави дека мајмунски сипаници биле пронајдени кај американски војник стациониран во базата во Штутгарт, Германија. Loading… Портпаролот на ЕУКОМ, полковник Бил Спикс, истакна дека војникот е во изолација и се опоравува. „Потврдуваме дека војникот стациониран во воената база во Штутгарт е позитивен наПрочитај повеќе