Мајмунски сипаници (Page 5)

Мајмунски сипаници е заразна вирусна болест која може да се појави кај луѓето и некои други животни.

Можно е човек да се зарази со мајмунски сипаници без да покаже никакви симптоми. Симптомите имаат тенденција да започнат 5 до 21 ден по инфекцијата. Меѓу нив се главоболка, болки во мускулите, треска и замор, кои првично личат на грип.

Во рок од неколку дена по треската, лезиите карактеристично се појавуваат на лицето пред да се појават на трупот. Потоа на друго место, како што се дланките на рацете и стапалата.

Болеста може да личи на сипаници, но се разликува по присуството на отечени жлезди кои може да се појават зад увото, под вилицата, во вратот или во препоните, пред почетокот на осипот.

Многу случаи во епидемијата на мајмунски сипаници во 2022 година се со генитални и перианални лезии, треска, отечени лимфни јазли и болка при голтање,  при што некои пациенти манифестираат само единечни рани од болеста.

Три четвртини од засегнатите луѓе имаат лезии на дланките и стапалата, повеќе од две третини во устата, една третина на гениталиите и секој петти има лезии на очите. Тие започнуваат како мали рамни дамки, пред да станат мали испакнатини кои потоа се полнат со прво бистра течност, а потоа со жолта течност, која последователно пука и создава краста, опстојувајќи околу десет дена.

Може да има неколку лезии или неколку илјади, понекогаш спојувајќи се за да произведат големи лезии. По заздравувањето, лезиите може да остават бледи траги пред да станат темни лузни.

Волеста трае две до четири недели и смртноста е многу мала.

Најчесто се јавува преку близок контакт, особено сексуален однос, но и заразени површини. Во поголемиот дел од случаите во Европа вирусот се пренесува меѓу мажи кои имале секс со мажи.

Во продолжение последните информации на оваа тема.

Сподели со своите пријатели

До 8 јуни, во Европската унија и во Европската економска област (ЕЕА) се потврдени 704 случаи на мајмунски сипаници во 18 земји, додека во светот се пријавени 1.177 случаи, објави денеска Европскиот центар за контрола и превенција на заразни болести. Loading… Најголем број заразени, 198, е забележан во Шпанија, 191Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Грција е регистриран прв случај на инфекција со вирусот на мајмунски сипаници, покажуваат првичните резултати на националната здравствена агенција ЕОДИ. Loading… Станува збор за пациент кој неодамна патувал во Португалија, пренесува Ројтерс. Пациентот е во болница и е во стабилна состојба, извести ЕОДИ.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Епидемиите зачестија поради климатските промени, изјави Мајк Рајан, извршен директор на Програмата на СЗО за итни здравствени состојби. Loading… „Тоа е случај и со мајмунските сипаници. Климатските промени придонесуваат за брза промена на временските модели, а тоа води, на пример, до суша“, додаде тој. „Под променети услови, животните и луѓетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) се сомнева дека бројот на заразени со мајмунски сипаници се зголемува незабележано со месеци, а можеби и со години. Loading… Тие денеска соопштија дека 550 лица во 30 земји во светот ја имаат оваа заразна болест. Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, рече дека имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација во понеделникот соопшти дека не верува оти епидемијата на мајмунски сипаници, која моментално се шири низ светот, ќе се претвори во пандемија. Loading… До 13 мај, потврдени се најмалку 257 случаи на ретката болест во 23 земји каде што вирусот не е ендемичен, најмногу во Европа иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација прими извештаи за 257 потврдени случаи на мајмунски сипаници и околу 120 сомнителни случаи во 23 земји каде што вирусот не е ендемичен, според неделното ажурирање. Loading… Во САД, Центрите за контрола и превенција на болести објавија 12 случаи во осум држави во петокот попладне.   Украина:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Темата за мајмунските сипаници го привлекува вниманието и на домашните и на светските медиуми. Во меѓувреме, лекарите успеаја да решат некои мистерии кога станува збор за епидемијата на нови божици. Loading… Сепак, како и сите други социјални теми, така и оваа не беше заобиколена од социјалните мрежи. А особено разниПрочитај повеќе