Мајмунски сипаници

Мајмунски сипаници е заразна вирусна болест која може да се појави кај луѓето и некои други животни.

Можно е човек да се зарази со мајмунски сипаници без да покаже никакви симптоми. Симптомите имаат тенденција да започнат 5 до 21 ден по инфекцијата. Меѓу нив се главоболка, болки во мускулите, треска и замор, кои првично личат на грип.

Во рок од неколку дена по треската, лезиите карактеристично се појавуваат на лицето пред да се појават на трупот. Потоа на друго место, како што се дланките на рацете и стапалата.

Болеста може да личи на сипаници, но се разликува по присуството на отечени жлезди кои може да се појават зад увото, под вилицата, во вратот или во препоните, пред почетокот на осипот.

Многу случаи во епидемијата на мајмунски сипаници во 2022 година се со генитални и перианални лезии, треска, отечени лимфни јазли и болка при голтање,  при што некои пациенти манифестираат само единечни рани од болеста.

Три четвртини од засегнатите луѓе имаат лезии на дланките и стапалата, повеќе од две третини во устата, една третина на гениталиите и секој петти има лезии на очите. Тие започнуваат како мали рамни дамки, пред да станат мали испакнатини кои потоа се полнат со прво бистра течност, а потоа со жолта течност, која последователно пука и создава краста, опстојувајќи околу десет дена.

Може да има неколку лезии или неколку илјади, понекогаш спојувајќи се за да произведат големи лезии. По заздравувањето, лезиите може да остават бледи траги пред да станат темни лузни.

Волеста трае две до четири недели и смртноста е многу мала.

Најчесто се јавува преку близок контакт, особено сексуален однос, но и заразени површини. Во поголемиот дел од случаите во Европа вирусот се пренесува меѓу мажи кои имале секс со мажи.

Во продолжение последните информации на оваа тема.

Сподели со своите пријатели

Мпокс или мајмунски сипаници е вирусна инфекција која е типична за делови од Африка и се шири преку контакт со заразени животни како и меѓу членовите на семејството, а се карактеризира со висока температура и појава на гнојни плускавци. Loading… Светската здравствена организација (СЗО) на крајот на минатата година прогласиПрочитај повеќе

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи тревога поради големата епидемија на мпокс во Демократска Република Конго, но и во целиот свет. Loading… Оваа болест, порано позната како мајмунски сипаници, се пренесува преку близок физички контакт. „Загрижени сме дека може да има понатамошен меѓународен пренос од Демократска Република Конго, но и низПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонското Министерство за здравство соопшти дека денеска во таа земја е регистриран првиот смртен случај од мајмунски сипаници. Loading… Починатиот пациент е маж на 30-годишна возраст со претходна инфекција со ХИВ и без историја на патување, се вели во соопштението на Министерството, пренесува Ројтерс. Мајмунски сипаници е вирусна инфекција којаПрочитај повеќе

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Од 20 септември, Кина планира да се бори против мајмунските сипаници на ист начин како што тоа го правеше кога станува збор за некои други заразни болести, како што е коронавирусот, соопштија денеска здравствените власти во земјата. Loading… Во Кина во август се откриени околу 500 случаи на мајмунски сипаници,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Епидемијата на мајмунски сипаници продолжува да претставува глобална здравствена криза, што е највисоко ниво на предупредување на Светската здравствена организација (СЗО), соопшти денеска Кризниот комитет на агенцијата на ОН. Loading… Означувањето на СЗО за „Јавно здравствена криза од меѓународен интерес (PHEIC)“ е дизајнирано да предизвика координиран меѓународен одговор и даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија денеска соопшти дека обезбедила дополнителни 170.920 дози од вакцината против мајмунски сипаници, која ја развила фармацевтската компанија „Баварски нордик“, пренесува Ројтерс. Loading… Новата нарачка повеќе од двојно го зголемува снабдувањето со вакцина од ЕУ, со што бројот на купени дози достигна речиси 335.000, соопшти британската агенција. Дополнителни дозиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Запрено е трајното пренесување од човек на човек во Европа, објави Светската здравствена организација (СЗО), пренесува АФП. Loading… Регионалниот директор на СЗО за Европа, др. Ханс Клуге рече дека има „охрабрувачки знаци дека епидемијата на мајмунски сипаници забавува“. Повеќе од 22.000 случаи се пријавени во 43 земји во Европскиот регионПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Епидемијата на мајмунски сипаници во Европа може да се елиминира, соопштија денеска претставници на Светската здравствена организација (СЗО), со докази дека бројот на нови случаи се намалува во неколку земји. Loading… – Со оглед на скудното снабдување со вакцини и времето потребно за вакцините да се администрираат и да почнатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанец е првиот човек во светот кој е позитивен на мајмунски сипаници, ковид 19 и ХИВ во исто време. Loading… 36-годишен пациент дошол на лекар откако по враќањето од петдневното патување во Шпанија, каде имал незаштитен секс со мажи, добил висока температура, болки во грлото и главата, како и воспалениеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Организаторите на бесплатен концерт на претстојниот ЛГБТК фестивал познат како Јужна декаденција во Њу Орлеанс го откажаа концертот поради закана од мајмуни сипаници. Loading… Поголемиот шестдневен фестивал од 1 до 5 септември ќе продолжи според планираното, како што е од 1973 година, со исклучок кога се случи ураган и воПрочитај повеќе