Русија тврди дека нивото на радијација во нуклеарната централа Запорожје е нормално

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека руската страна ја информирала дека нивото на радијација во нуклеарната централа во Запорожје е нормално.

Loading...

Руската мисија во меѓународните организации со седиште во Виена, исто така, ја информираше агенцијата дека НЕ ​​Запорожје има доволно резерви на дизел гориво за да работи со своите генератори за итни случаи 23 дена, пренесува ТАСС.

Фабриката има доволно вработени за да врши рутински поправки, а регрутирањето продолжува.

Сместена во градот Енергодар, АЕЦ Запорожје е најголемата нуклеарна централа во Европа и има шест енергетски единици со вкупен капацитет од 6 GW.

Руските сили ја презедоа контролата врз објектот во февруари 2022 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Соборивме 22 украински дронови над Крим и Црното Море

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.