Гроси: Светот не смее да си дозволи неуспех со Иран, како со Северна Кореја

Сподели со своите пријатели

Светот не смее да си дозволи неуспех со Иран, како што се случи во случајот со Северна Кореја, која ја протера Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) и разви нуклеарно оружје, изјави главниот директор на Агенцијата Рафаел Гроси.

Loading...

Агенцијата нема пристап до Северна Кореја откако Пјонгјанг ги протера нивните инспектори во 2009 година и сега го следи нуклеарниот напредок од далеку преку сателитски снимки.

Агенцијата има редовен пристап до познатите ирански нуклеарни постројки.

Но, бидејќи договорот од 2015 година меѓу Техеран и големите сили се распадна во последните пет години, дополнителната опрема за мониторинг воведена според договорот е отстранета на барање на Иран и МААЕ повеќе не може да врши инспекции на непријавени локации.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Со дрон шверцувале дрога во американски затвор. Уапсени се 11 лица

„МААЕ е очите и ушите и присуството на меѓународната заедница во Иран“, рече Гроси во снимената порака емитувана на годишната конференција на Стејт департментот за контрола на оружјето, додавајќи дека е крајно загрижен за иранската нуклеарна програма.

Гроси истакна дека мора да се вложат сите напори за да се спречи евентуалниот неуспех на меѓународната заедница да го спречи Иран да развие нуклеарно оружје. „Видовме таков неуспех во Северна Кореја“, додаде тој.