МААЕ: Нема штета на иранските нуклеарни локации

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека може да потврди дека нема штета на иранските нуклеарни локации, откако иранската воздушна одбрана беше активирана над Исфахан и извештаите за експлозии во областа, каде што се наоѓа голема воздушна база, проектил производствен комплекс и неколку нуклеарни локации.

Loading...

Неименуван американски функционер претходно за Си-Ен-Ен изјави дека Израел утринава извршил напад на иранска територија, а иранската државна телевизија објави дека се уништени три беспилотни летала над Исфахан, откако системот за противвоздушна одбрана бил активиран.

Соопштението на МААЕ за Платформа Х го повтори својот повик за екстремна воздржаност од страна на страните и предупреди дека нуклеарните капацитети никогаш не треба да бидат цел на воени конфликти.

И МААЕ наведува дека многу внимателно ја следи ситуацијата.

Иранската агенција ИРНА претходно објави дека во неколку ирански провинции дејствува противвоздушна одбрана, без да прецизира зошто, а агенцијата Тасним објави дека иранските нуклеарни постројки се безбедни и недопрени, пренесува Танјуг.