Кристина Ламбрехт

Сподели со своите пријатели

Првата точка на дневниот ред на идниот германски министер за одбрана ќе биде дали да испорача напредни борбени тенкови на Украина, изјави денеска германскиот министер за економија Роберт Хабек. Loading… „Кога ќе биде назначен нов министер за одбрана, тоа ќе биде првото прашање за кое треба да се одлучи конкретно“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки денеска изјави дека Германија треба да ѝ испрати на Украина секакви видови оружје потребни за одбрана од руската инвазија, вклучително и тенкови. Loading… Моравјецки ја повика германската влада да преземе решителна акција во говорот на церемонијата во германскиот парламент по повод половина век од политичката кариераПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја прифати оставката на Кристина Ламбрехт од функцијата министер за одбрана, изјави владиниот портпарол, додавајќи дека канцеларката наскоро ќе му предложи свој наследник. Loading… Запрашан дали Шолц ја прифатил оставката на Ламбрехт, портпаролот на прес-конференција рече: „Да“, објави Ројтерс. Следниот германски министер за одбрана ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за одбрана Кристина Ламбрехт денеска поднесе оставка. Loading… Ламбрехт му го врати мандатот на германскиот канцелар Олаф Шолц, пренесува ДВ. Нејзиниот потег уследи откако германските медиуми објавија дека шефот на одбраната има намера да се повлече по критикуваната новогодишна порака што ја објави на социјалните мрежи. Ламбрехт воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска ќе ја прифати понудата на Германија за помош за распоредување на системи за противвоздушна одбрана „Патриот“ на нејзина територија, доколку Германија го одбие предлогот на Варшава да ги испрати во Украина во западните региони, најави полскиот заменик министер за одбрана Војчех Скуркиевич. Loading… „Полските власти недвосмислено велат дека доколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за одбрана Кристина Ламбрехт рече дека 15 земји се согласиле да продолжат со плановите за стекнување на подобрен европски систем за воздушна одбрана. Loading… Ламбрехт, на маргините на состанокот на министрите за одбрана на НАТО, рече дека е потпишано писмо со намери за организирање заедничка набавка на опремаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германија  ќе го испорача првиот од четирите ветени системи за воздушна одбрана од типот IRIS-T SLM на Украина во рок од неколку дена, потврди министерката за одбрана Кристина Ламбрехт. Loading… „Новиот ракетен напад врз Киев и многу други градови покажува колку е важно Украина да се снабдува со системи заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц вети дека Германија ќе ѝ помага на Украина „колку што е потребно“ на церемонијата на која украинскиот боксер Владимир Кличко доби медиумска награда во име на украинскиот народ. Loading… „Помагаме со воена опрема, муниција, обука на украинските војници бидејќи нивната борба е и наша борба“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за одбрана Кристина Ламбрехт рече дека е премногу рано да се каже дали значителниот територијален напредок на Украина во последните денови претставува пресвртница во војната во таа земја. Loading… „Тоа е тешко да се процени, бидејќи не знаеме како Русите ќе реагираат сега, но дефинитивно е извонреден успехПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба денеска го изрази своето разочарување што Германија не испорача тенкови „Леопард“ и борбени возила „Мардер“ на Украина. Loading… „Разочарувачки сигнали од Германија додека на Украина и се потребни тенкови Леопард и возила Мардер – да ги ослободи луѓето и да ги спасиПрочитај повеќе