Полска ќе ги прифати ПВО системите ако Германија одбие да ги испрати во Украина

Сподели со своите пријатели

Полска ќе ја прифати понудата на Германија за помош за распоредување на системи за противвоздушна одбрана „Патриот“ на нејзина територија, доколку Германија го одбие предлогот на Варшава да ги испрати во Украина во западните региони, најави полскиот заменик министер за одбрана Војчех Скуркиевич.

Loading...

„Полските власти недвосмислено велат дека доколку батериите на системот Патриот бидат распоредени во Полска, ние ќе ја прифатиме понудата на задоволителен начин и отворено. Одлуката е на Германија. Таква беше изјавата на премиерот Моравјецки, претседател и министер за одбрана“, изјави Скуркиевич за полското државно радио.

Понудата на германската министерка Кристина Ламбрехт, пред десет дена, по падот на ракетата врз пограничното село Пржеводов, која, судејќи според доказите на полската истрага, била истрелана од украинските сили за воздушна одбрана при пресретнување на руски проектил, да помогне Полска со испраќање на една батерија патриоти и борбени авиони во таа земја, следејќи ја контроверзноста од самиот почеток.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин: 80 години по Втората светска војна, германските тенкови и се закануваат на Русија

Според германските медиуми, самата министерка не се консултирала со воздухопловните сили, а полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак прво со задоволство го прифати предлогот, но по интервјуто со неговиот партиски шеф, лидерот на владејачката партија Право и Правда, Јарослав Качински, го одби веќе следниот ден.

„Нашиот предлог беше да го дадеме Патриот на украинската армија. Помалку ни беше грижа за испраќање на Бундесверот во војна со Русија, отколку за испраќање воена опрема во Украина. Начинот на кој тоа го прават САД или Полска. Сигурно украинската страна добро би ги искористила“, рече Скуркиевич.

Качински во последните месеци ја интензивираше својата антигерманска реторика поради изборите следната година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Норвешката полиција ќе продолжи да го испрашува поранешниот член на Вагнер

Тој се залагаше германските Патриот, кои се дел од интегрираната воздушна одбрана на НАТО, да бидат испратени во Украина, прво оправдувајќи дека тоа е само германска пропаганда, а кога почна лавина критики дека ја загрозува безбедноста на Полјаците поради неговата антигерманска предизборна кампања, тој објасни дека Германците нема да реагираат и да го соборат рускиот проектил.

„Доколку случајно паднеше украинска ракета, веројатно тие ќе реагираа, но ако беа руски ракети, сегашната политика на Германија не дава основа за нив (Германците) да одлучат да пукаат во руска ракета. Ракетите со украински војници на западот на Украина добро би ја заштитиле Полска и навистина би се користеле“, рече Качински.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина поднесе кривична пријава против основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин

Германија го отфрли предлогот за испраќање на системите Патриот во Украина со образложение дека тие се дел од системот за воздушна одбрана на НАТО.

Германскиот канцелар Олаф Шолц и министерот Ламбрехт неделава повторија дека понудата за Полска сѐ уште важи.

Полскиот претседател Анджеј Дуда и премиерот Матеуш Моравјецки, спротивно на ставот на Качински, изјавија дека е подобро да се испратат во Украина, но доколку Германија не ги сака, добро би било Полска да ги прифати.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.