Илхам Алиев

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев денеска му честиташе на Владимир Путин за победата на претседателските избори во Русија, пренесува Тасс. Loading… Алиев му ја честитал победата на Путин на претседателските избори и му посакал успех во неговите претседателски активности насочени кон развојот и просперитетот на земјата, соопшти прес-службата на претседателотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан денеска го обвини Азербејџан дека сака „тотална војна“ со Ерменија, два дена по новите судири на границата меѓу двете кавкаски земји. Loading… „Нашите анализи покажуваат дека Азербејџан сака да започне воени операции во некои области долж границата со изгледи за воена ескалација што би се претворилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владејачката партија на Азербејџан го предложи актуелниот претседател на државата Илхам Алиев (62) за кандидат на вонредните претседателски избори закажани за 7 февруари 2024 година, изјави денеска заменик-претседателот на партијата Јани Азербејџан, Таир Будагов. Loading… „Актуелниот претседател Илхам Алиев ќе биде наш кандидат на претстојните вонредни избори“, изјави тој заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев изјави дека земјата има намера да насели околу 140.000 луѓе во Нагорно-Карабах, вклучително и бегалци кои го напуштија регионот по последниот конфликт. Loading… Како што нагласи Алиев, во Карабах можат да се вратат и Ерменците, но ќе добијат државјанство на Азербејџан. „Секој што сака даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, најави дека предвремените претседателски избори во таа земја ќе се одржат во февруари следната година, јавува Анадолија. Loading… „Централната изборна комисија на Република Азербејџан треба да обезбеди вонредните претседателски избори во Република Азербејџан да бидат закажани за 7 февруари 2024 година“, рече Алиев, соопшти Претседателството,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Азербејџан нема цел да стане членка на Европската унија, изјави денеска претседателот на Азербејџан Илхам Алиев на форумот во Карабах, насловен „Враќање дома по 30 години. Достигнувања и тешкотии“, пренесува РИА. Loading… „Во својот надворешнополитички план, Азербејџан нема цел да стане членка на Европската унија“, рече Алиев, додавајќи дека оваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев ја прекори Европската унија и предупреди дека одлуката на Франција да испрати оружје во Ерменија може да предизвика нов конфликт во регионот на Јужен Кавказ, по молскавично брзата азербејџанска воена операција минатиот месец. Loading… Минатата недела Алиев не учествуваше на средбата со ерменскиот премиер Никол Пашинјан,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ќе се сретне со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, во рамки на неговата посета на азербејџанската автономна ексклава Нахчиван, која се наоѓа меѓу Ерменија, Иран и Турција. Loading… Ердоган и Алиев ќе разговараат за ситуацијата во регионот Нагорно-Карабах, јавува Ројтерс. азербејџанската армија. Ерменското раководство наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Илхам Алиев, претседателот на Азербејџан, рече дека неговата земја ќе обезбеди помош за жителите на Карабах кои имаат ерменско потекло. Loading… Во телевизиското обраќање до нацијата, тој истакна дека не негува непријателство кон нив. – Ерменското население во Карабах сега може да здивне. Тие се наши граѓани. Ние немаме непријателствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Офанзивата на Азербејџан во Нагорно-Карабах ќе престане доколку ерменските сепаратисти го „положат оружјето“, изјави азербејџанскиот претседател Илхам Алиев во телефонски разговор со американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Loading… Шефот на (азербејџанската) држава потврди дека антитерористичките мерки ќе бидат прекинати доколку (ерменските сепаратисти) го положат оружјето и се разоружаат“, се велиПрочитај повеќе