Илхам Алиев

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, денеска изјави дека нападот врз амбасадата на земјата во Иран е терористички чин и повика на брза истрага и казнување на сторителите, кои ги нарече терористи. Loading… Министерството за надворешни работи на Азербејџан соопшти дека во нападот е убиен шефот на обезбедувањето, додека две лицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа земја ги продолжува разговорите со Украина и Русија за прекин на војната. Loading… – Преку договорите за транспорт на жито и размена на заробеници меѓу Русија и Украина, гледаме дека е можно да се трасира патот кон мирот, доколку и сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев изјави денеска на свеченото отворање на гасниот интерконектор во Софија дека минатата година извозот на гас од таа земја изнесувал околу 90 милијарди кубни метри, од кои 8,2 милијарди отишле во Европа, што е зголемување за 40 отсто. во споредба со претходната година. Loading… „ОвааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По избувнувањето на низа конфликти на границата на Азербејџан и Ерменија, стравот од нова војна расте во двете земји. Loading… Овие две поранешни советски републики се во конфликт од доцните 1980-ти за регионот Нагорно-Карабах. Тие конфликти досега однесоа илјадници животи, а десетици илјади жители се раселени. Каде се наоѓаат ЕрменијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ја започнува дводневната посета на Узбекистан, каде ќе учествува на самитот на Шангајската организација за соработка (ШСО), а предвидени се и голем број средби во билатерален и мултилатерален формат. Loading… Путин денеска ќе се сретне со претседателот на Кина Си Џинпинг, со неговиот колега од КиргистанПрочитај повеќе