Алиев: Ако избие нова војна, виновна ќе биде Франција

Сподели со своите пријатели

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев ја прекори Европската унија и предупреди дека одлуката на Франција да испрати оружје во Ерменија може да предизвика нов конфликт во регионот на Јужен Кавказ, по молскавично брзата азербејџанска воена операција минатиот месец.

Loading...

Минатата недела Алиев не учествуваше на средбата со ерменскиот премиер Никол Пашинјан, која беше организирана од ЕУ, а на која Брисел соопшти дека стои на страната на Ерменија.

Претседателот Алиев рече дека „поради добро познатиот став на Франција, Азербејџан не учествувал на состанокот во Гранада“, каде што се одржа состанокот на европската политичка заедница, соопшти кабинетот на азербејџанскиот претседател.

„Претседателот на државата истакна дека Французите што испраќаат оружје во Ерменија не е пристап кој би му послужил на мирот, туку е насочен кон надувување нов конфликт, а доколку избие нов конфликт во регионот, Франција ќе биде одговорна за неговото предизвикување“, беше речено.

Франција се согласи за идните договори со Ерменија за набавка на воена опрема за нејзината одбрана, рече министерката за надворешни работи Кетрин Колона на 3 октомври за време на посетата на Ереван.

Таа одби да објасни каква воена помош се планира за Ерменија според идните договори за снабдување.

Францускиот претседател Емануел Макрон го прекори Азербејџан, велејќи дека Баку се чини дека има проблем со меѓународното право.

Алиев ја врати контролата врз отцепениот регион Нагорно-Карабах минатиот месец во 24-часовна воена операција што предизвика егзодус на повеќето од 120.000 етнички Ерменци во Ерменија.

Loading...

Тој рече дека постапил во согласност со меѓународното право, додавајќи дека осум села во Азербејџан „се уште се под ерменска окупација“ и ја нагласи „важноста од ослободувањето на тие села“.

Азербејџанскиот претседател во неделата ја посети Грузија и му се заблагодари на Тбилиси што понудил да посредува во мировниот договор меѓу Азербејџан и Ерменија.

Но, ерменскиот претставник рече дека стравува дека Азербејџан може да изврши инвазија за неколку недели.

„Сега сме под непосредна закана од агресија“, изјави ерменскиот претставник на ЕУ, Тигран Балајан за Брисел Сигнал.