гвајана

Сподели со своите пријатели

Гвајана и Венецуела се договорија да избегнуваат употреба на сила и да не ги ескалираат тензиите во нивниот долгогодишен спор околу регионот Ескибо богат со нафта, по средбата меѓу венецуелскиот претседател Николас Мадуро и гвајскиот лидер Ирфан Али. Loading… Двете земји во заедничката изјава наведоа дека „нема да се закануваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авторитарниот режим во Венецуела во неделата одржа референдум на кој, според официјални извори, 95 отсто од гласачите ги поддржаа тврдењата на Николас Мадуро за богатиот со нафта регион Есекибо во соседна Гвајана. Loading… Иако аналитичарите шпекулираат дека Мадуро нема да ја нападне Гвајана, не може да се негира дека имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразил објави дека распоредува војници долж границата со Венецуела, откако венецуелската влада ги објави плановите за инкорпорирање на областите контролирани од Гвајана на својата територија. Loading… Регионот Есекибо богат со нафта е спорен уште од 19 век, кога Гвајана беше британска колонија. Венецуела го обнови своето право на територијата откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро вчера објави нова карта на регионот на која се прикажани две третини од соседна Гвајана „повратена“ од Каракас. Loading… Тој им нареди на државните енергетски компании „веднаш“ да започнат со истражување во областа, бидејќи во светот растат стравувањата дека Мадуро може да започне војна. Венецуела имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пожар во интернат во Гвајана, во кој загинаа 19 деца, го подметнала ученичка откако управата на домот ѝ го одзела мобилниот телефон, соопшти полицијата. Loading… Пожар зафатил дом за ученици во училиште во Махди, град во централниот дел на јужноамериканската земја Гвајана во понеделникот околу полноќ, а повеќето од децата,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку дваесет лица загинаа во пожар во училишна зграда во централна Гвајана, во Махдија, рударски град кој се наоѓа на околу 200 километри јужно од главниот град Џорџтаун, објави владата на Гвајана во соопштение за печатот во текот на ноќта во неделата. Loading… „Со голема тага ви пренесуваме трагична вестПрочитај повеќе