20 луѓе загинаа во пожар во училишна зграда во Гвајана

Сподели со своите пријатели

Најмалку дваесет лица загинаа во пожар во училишна зграда во централна Гвајана, во Махдија, рударски град кој се наоѓа на околу 200 километри јужно од главниот град Џорџтаун, објави владата на Гвајана во соопштение за печатот во текот на ноќта во неделата.

Loading...

„Со голема тага ви пренесуваме трагична вест за пожарот во студентскиот дом во гимназијата Махдија. Бројот на загинати во моментов изнесува 20, додека уште неколку лица се повредени“, се наведува во соопштението.

Претходно, Ирфаан Али, претседателот на оваа мала земја на североистокот на Јужна Америка, зборуваше за „голема катастрофа“ од аеродромот во главниот град Џорџтаун, каде што чекаше да пристигнат спасувачите.

Неколку деца ги загубија животите во пожар што избувна во училиште во центарот на Гвајана, изјави во понеделникот вечерта претседателот Ирфаан Али во изјавата што ја даде на аеродромот.

„Многу загинати и повредени“

„Ова е голема несреќа. Страшна е и болна“, рече претседателот, мислејќи на пожарот што се случи во Махдија, рударски град во внатрешноста.

„Организираме голема медицинска помош, наредив и усвојување посебни мерки во двете најголеми болници во главниот град за секое дете на кое му е потребна грижа да добие најдобра помош“, додаде тој.

Неименуван безбедносен извор за AFP изјави дека „има многу мртви и повредени“.

Loading...

Приватни и воени авиони беа испратени во Махдија, околу двесте километри јужно од Џорџтаун, во област каде што деновиве паднаа големи количини на врнежи.

„Нашето срце е со семејствата и пријателите на загинатите во оваа несреќа“, рече Наташа Синг-Луис, опозициска пратеничка.

„Бараме властите да спроведат сеопфатна истрага за причините за пожарот и да објават сеопфатен извештај за тоа што навистина се случило. Мора да откриеме како се случила оваа страшна и смртоносна несреќа и да ги преземеме неопходните мерки за да не се случи такво нешто повторно“, додаде таа.

Гвајана, мала и сиромашна земја од 800.000 жители на англиски јазик, поранешна холандска, а потоа британска колонија, има најголеми резерви на нафта по глава на жител и очекува брз развој во блиска иднина кога резервите ќе почнат да се трошат, што е само почеток.