5 причини зошто може да избие нова војна

Сподели со своите пријатели

Авторитарниот режим во Венецуела во неделата одржа референдум на кој, според официјални извори, 95 отсто од гласачите ги поддржаа тврдењата на Николас Мадуро за богатиот со нафта регион Есекибо во соседна Гвајана.

Loading...

Иако аналитичарите шпекулираат дека Мадуро нема да ја нападне Гвајана, не може да се негира дека има неколку силни причини за тоа.

Дали се подготвува светски воен пазар?

Есекибо сочинува повеќе од две третини од вкупната површина на Гвајана. Тврдењата на Венецуела за Есекибо, кои се извор на долготраен територијален спор меѓу двете земји, повторно се разгореа во последните години откако Гвајана откри нафта и гас во близина на морската граница, пишува Блиц.

Референдумот доаѓа по зголемените воени тензии на границата меѓу Венецуела и Гвајана, со Бразил, кој се граничи со двете земји, „ги интензивираа одбранбените акции“ на 29 ноември, според Министерството за одбрана на земјата.

Референдумот во Венецуела побара од гласачите да го поддржат режимот за отфрлање на јурисдикцијата на Меѓународниот суд на правдата над Есекибо и „да се согласат со планот за негово присвојување и создавање држава наречена Гвајана Есекиба“.

Исто така, се залага „на населението таму да му се даде венецуелско државјанство“.

Во октомври, владата на Гвајана, предводена од претседателот Мохамед Ирфан Али, побара објаснување од венецуелскиот амбасадор во Џорџтаун во врска со зголеменото движење на војниците во пограничните региони.

Во услови на неизвесност, постои причина за загриженост. Националистичките стимулации на Мадуро, неговата домашна политичка среќа, воената рамнотежа Венецуела-Гвајана, регионалната политика и усогласувањето на интересите на главните сили, сите се надоврзуваат на начин кој може да сугерира воена акција.

Loading...

Националните права на Венецуела

Барањето на Венецуела за Есекибо е навистина долгогодишно. Меѓутоа, дури минатиот април Меѓународниот суд на правдата пресуди дека има јурисдикција за ова прашање, откако Гвајана побара во 2018 година да покрене постапка против Венецуела. Пресудата беше значајна.

Режимот на Николас Мадуро очигледно се плаши од неповолен исход, а самиот претседател не сака Венецуела трајно да ги загуби своите правни претензии кон Есекибо, особено под неговиот мандат.

Тоа би било национално понижување што може да го ослабне неговото владеење.

Мадуро може да почувствува дека доаѓа неповолна пресуда, па оттука и неговиот обид целосно да ја негира надлежноста на судот за ова прашање.

Референдумот, претставен како доказ за огромната поддршка од народот за неговите тврдења за Есекибо, може да се смета како политичка подготовка за воена акција.

Внатрешното прашање за опстанок

Рејтингот на Мадуро не е добар. Згора на тоа, тој моментално се соочува со сериозна изборна закана за прв пат по повеќе од една деценија.

Во октомври, опозицијата организираше и одржа прелиминарни избори на кои Марија Корина Мачадо, класична либерална и поранешна конгресменка, победи со 93 отсто од гласовите (повеќе од 2,4 милиони гласачи го дадоа својот глас и во Венецуела и во странство).

Сепак, режимот на Мадуро се обиде да ги делегитимира изборните резултати и со години му забрануваше на Мачада да се кандидира како кандидат на идните официјални избори.

Loading...

Сепак, режимот е под притисок да одржи слободни и фер избори.

Владата на Мадуро дури се согласи со опозицијата, во принцип, да одржи „послободни“ избори во 2024 година.

Се разбира дека договорот вклучуваше последователно олеснување на санкциите наметнати од САД, особено против државната нафтена компанија ПДВСА.

Мадуро се надева дека, по референдумот, анексијата на голем дел од Гвајана – под изговор за „антиимперијализам“ и враќање на изгубените земји во Венецуела – ќе собере барем дел од населението околу неговиот режим.

Што е уште поважно, воената состојба би му дозволила на Мадуро да прогласи вонредна состојба и на тој начин целосно да ги одложи или откаже претседателските избори во 2024 година. Тој дури може цинично да се осврне на Украина, која неодамна го стори истото (со забележлива разлика што Украина која беше нападната . а не побарувања за освојување).

Однос на воени сили

Рамнотежата на силите меѓу Венецуела и Гвајана во голема мера ја фаворизира Венецуела, што исто така може да сугерира употреба на сила.

Според бројките објавени од бразилскиот весник „Фолха де Сао Паоло“, венецуелската војска има 123.000 активен персонал наспроти само 3.400 во Гвајана.

Последново е дополнително побројно во однос на оружјето, како што е бројот на оклопни возила од кои Венецуела брои 514, наспроти 6 што се во воениот инвентар на Гвајана.

Loading...

Сепак, воените аналитичари веруваат дека економската криза предизвикана од социјализмот во Венецуела направи нејзиниот капацитет да води војна да изгледа многу посилен на хартија отколку што е во пракса.

На пример, само околу половина од флотата од 24 ловци „суви СУ-30“ од руско производство се сметаат за пловидбени.

„Но, дури и како хартиен тигар, Венецуела е џин во споредба со Гвајана“, пишува Игор Гилу од Фолха.

Што се однесува до самата изводливост на инвазијата: „добар дел од 800-километарската граница меѓу Венецуела и Есекиба се состои од густа џунгла, непробојна освен за мали единици“, додека операциите со оклопни возила се „забранети“.

Бидејќи инвазијата на Венецуела преку Бразил е малку веројатна, „најлогичната опција за диктаторот Николас Мадуро е комбинација од воздушен напад врз неколку урбани центри на Есекибо и амфибиско слетување на Карибите“.

Воената акција е секогаш неизвесна и ризична, но воената рамнотежа меѓу двете земји не е голема пречка за инвазијата.

Loading...

Реакција на соседните земји

Неодамнешните случувања во двете големи соседни земји, исто така, го ставија Мадуро во поповолна позиција отколку што уживаше претходно.

Внатрешните политички промени и во Колумбија и во Бразил го фаворизираат калкулусот на Мадуро, кој е малку повеќе склон кон војна отколку што беше порано.

Колумбија е најблискиот сојузник на САД во регионот од крајот на 1990-тите.

Сепак, земјата направи остар лев пресврт со изборот на поранешниот герилски член Густаво Петро во 2022 година. граница), Петро не само ако го признае Мадуро, тој веќе направи де факто сојуз со неговиот режим.

Петро веќе го посети Каракас четири пати откако ја презеде функцијата, последен пат во ноември, кога најави партнерство меѓу Екопетрол, државната нафтена компанија на Колумбија и ПДВСА.

Loading...

Кога ја посети Белата куќа во април, Петро се фокусираше на лобирање за укинување на сите американски санкции против Венецуела.

Поради неговите блиски врски со Петро, ​​кој беше советник на Хуго Чавез, Мадуро нема да види потенцијална воена закана од Колумбија додека актуелниот колумбиски лидер е на власт.

Ова е огромна разлика во однос на последните децении и гарантирано ќе трае до 2026 година, кога Петро треба да ја напушти функцијата.

Петро дури би можел да обезбеди дипломатско покритие за Мадуро доколку ја нападне Гвајана.

Во последните децении, Бразил негуваше сојуз со Гвајана, кој вклучуваше воена соработка, за да го зајакне своето влијание во северна Јужна Америка.

Loading...

Бразилската влада, која ја поддржува јурисдикцијата на Меѓународниот суд на правдата над Есекибо, веројатно претпочита статус кво да надвладее.

Селсо Аморим, главен советник на бразилскиот претседател Лула да Силва, го посети Мадуро на 22 ноември и се обиде да ги намали тензиите.

Самиот Да Силва зборуваше дека сака да избегне војна меѓу двете нации.

Воено, Бразил е единствената регионална сила која може да дејствува во Гвајана со најмалку логистички тешкотии. Како таков, тоа е најсериозното одвраќање, или барем може да биде.

Досега, Бразил ги преземаше гореспоменатите дипломатски напори за да избегне конфликт и се обидуваше да ги обезбеди сопствените граници. Но, не постои гаранција за безбедност.

Проблемот за Да Силва во обидот да го убеди Мадуро да се држи подалеку од Гвајана е тоа што тој, барем до одреден степен, се справува со ситуација што тој ја создава.

Loading...

За време на неговиот прв мандат на власт, Да Силва беше близок сојузник на Хуго Чавез.

Поддршката на Да Силва дури помогна да се легитимира авторитарната држава на Чавез, дури и ако нивната идеолошка блискост не се претвори во целосна геополитичка усогласеност.

Пред повторно да ја преземе функцијата на крајот на 2022 година, Да Силва најави дека ќе го признае Мадуро по пауза од три и пол години.

Кога ја презеде функцијата, тој, исто така, му посака добредојде на Мадуро во Бразилија, па дури и ја минимизираше важноста на демократските избори кога беше прашан за ставот на неговата влада кон тиранијата во Венецуела.

Накратко, Мадуро нема да ја гледа владата на Да Силва непријателска кон неговите интереси.

Loading...

Од друга страна, секој диктаторски потег како оној на Леополдо Галтиерија (водач на аргентинската воена хунта) против Гвајана во името на Мадуро треба да покрене прашања за Да Силва, особено за мудроста да им се верува на диктаторите на прво место.

Интересите на големите сили

Санкциите против непријателските режими обично не успеваат, па дури можат да бидат и контрапродуктивни.

Сепак, Мадуро се чини охрабрен од олеснувањето на американските санкции од ерата на Трамп против Венецуела и особено PDVSA.

Мадуро може да почувствува дека администрацијата на Бајден е желна – можеби очајна – да го задржи постојан проток на венецуелска нафта на светските пазари.

Во овој поглед, Мадуро може да мисли дека со насилно заземање област со големи резерви на нафта, тоа само ќе ја зајакне неговата позиција во однос на Вашингтон.

Најблаго кажано, Латинска Америка не беше во фокусот на американската надворешна политика во последните години.

Од своја страна, и Русија и Кина имаат блиски воени и политички врски со режимот на Мадуро, кој исто така е значаен купувач на руско оружје.

Според извештајот од 2021 година за улогата на Русија и Кина во регионот: „Комбинирани, овие глобални сили ја претвораат Венецуела во сериозен фронт за конфликт во сивата зона – оној што претставува стратешки и оперативен предизвик за американските партнери во регионот. , т.е. Колумбија и Гвајана“.

Во исто време, Кина инвестираше во Гвајана.

Дали тоа ќе доведе до притисок врз Мадуро да остане на своето место, или Пекинг ќе има повеќе корист од непријатностите за САД од инвазијата на мала јужноамериканска земја, особено онаа во која американските компании инвестираа многу?

Во случајот со Русија, одговорот е појасен.

Експертите не уверуваат дека Мадуро нема да ја нападне Гвајана, што би било мудра опција.

Во исто време, би било глупо да се негира дека тој има повеќе од еден поттик да го стори тоа.