Избегната војна? Гвајана и Венецуела се согласија да не користат сила во спорот околу областа Ескибо

Сподели со своите пријатели

Гвајана и Венецуела се договорија да избегнуваат употреба на сила и да не ги ескалираат тензиите во нивниот долгогодишен спор околу регионот Ескибо богат со нафта, по средбата меѓу венецуелскиот претседател Николас Мадуро и гвајскиот лидер Ирфан Али.

Loading...

Двете земји во заедничката изјава наведоа дека „нема да се закануваат или употребуваат сила една против друга под никакви околности и ќе се воздржат, ниту со зборови, ниту со дела, од ескалација на конфликтот“, пренесува Ројтерс.

„Беше плоден и интензивен ден, на моменти напнат, но можевме да зборуваме искрено“, рече Мадуро по враќањето во Венецуела и во таа прилика му се заблагодари на Али за неговата „чесност и подготвеност да води дијалог“.

Претседателот на Гвајан рече дека неговата земја не бара војна, но го задржа правото да соработува со сојузниците за да ја заштити својата територија и повтори дека спорот мора да се реши со помош на Меѓународниот суд на правдата, кој владата на Мадуро не го признава.

Ескибо е дел од Гвајана, но во последниве години Венецуела повторно го тврди своето наводно право на територијата по откривањето на големи резерви на нафта и гас.

Тензиите се разгореа на почетокот на овој месец откако големо мнозинство гласачи во Венецуела гласаа на референдум за припојување на Есквиб кон земјата и ја отфрлија јурисдикцијата на Меѓународниот суд на правдата кој го надгледува спорот.

По референдумот, лидерите на двете земји се договорија за дијалог на островот Сент Винсент, на кој присуствуваа и премиерите на Барбадос, Доминика и Тринидад и Тобаго.