фудбал (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Фудбалерите на Куманово впишаа нова победа изминатиот викенд, откако на домашен терен го совладаа ФК Бесва Влазрими со 2:0. Loading… По 70 минути без голови, мразот го скрши Петре Тасевски кој го донесе првиот погодок за Куманово, за да веќе во 83та минува со гол на Александар Савиќ клубот впишеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фудбалерите на Градскиот фудбалски клуб Куманово утре на домашен терен го пречекуваат составот на ФК Беса Влазрими. Loading… Кумановци засега се лидери во табелата во Трета лига Север, а утрешната евентуална победа само ќе го зацврсти лидерското место. До крајот на првиот дел од сезоната остануваат уште три натпревари, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фудбалерите на Градски фудбалски клуб Куманово впишаа нова, убедлива победа, овој пат против составот на ФК ССК Нова. Loading… Кумановци дадоа дури пет голови на овој меч, а со победата го задржуваат посакуваното лидерско место во табелата по 10те одиграни кола сезонава. На натпреварот со ФК Нова, во првото полувремеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фудбалерите на ГФК Куманово викендов го совладаа составот на ФК Ринија со резултат 3:2 во рамките на Третата лига. Loading… Во првите 45 минути мрежите на двете страни мируваа, а веќе во вториот дел гостинската екипа поведе со 1:0. По целосна доминација на теренот кумановци успешно направија пресврт и поведоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фудбалерите на ГФК Куманово викендов го совладаа составот на ФК Фортуна со резултат 1:3 во тежок натпревар од Третата фудбалска лига. Loading… Тимот кој претендира следната сезона да влезе во повисок ранг натпреварувања, освои клучни три бода на гостувањето во Сингелиќ за враќање на лидерството во табелата. Два гола постигнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фудбалерите на ГФК Куманово викендов го совладаа составот на ФК БУтел во рамките на Третата фудбалска лига. Loading… Со резултат 0:3 кумановци славеа на гостински терен и впишаа нови бодови во табелата кои можат да им го олеснат патот кон премин во повисок ранг натпреварувања следната сезона. Стрелци на овааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Младата репрезентација на Македонија до 19 години во последното коло од квалификацискиот турнир во Полска одигра нерешено 1:1 против соодветната селекција на Казахстан. Loading… Дел од составот е и Давид Стојановиќ од Куманово, кој го брани голот на Македонија.     Избраниците на селекторот Тони Јакимовски успеаа на крајот заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градскиот фудбалски клуб Куманово впиша четврта победа по ред од почетокот на сезонава, овој пат против составот на Шкендија Арачиново. Loading… Првиот гол, во овој тежок натпревар, го постигна тимот на Шкендија Арачиново и тоа беше единствениот во првите 45 минути од средбата. Кратката пауза на полувреме беше добредојдена заПрочитај повеќе

white blue soccer ball on green grass field during daytime

Сподели со своите пријатели

Европската фудбалска унија го одложи натпреварот меѓу репрезентациите на Израел и Швајцарија, во квалификациите за Европското првенство во 2024 година. Loading… Секако, причината е војната во Израел по ненадејната воена офанзива на палестинскиот исламистички Хамас. „Со оглед на актуелните безбедносни услови во Израел, УЕФА одлучи да ги одложи сите натпревариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градскиот фудбалски клуб Куманово викендов впиша прва победа на домашен терен сезонава, откако со резултат 3:0 го совлада тимот на ФК Петровец. Loading… За кумановци ова беше прва победа на домашен терен, но втора од почетокот на Третата фудбалска лига. Во првото полувреме тимот постигна два гола, а уште еденПрочитај повеќе