Бензема тужи француски министер за клевета

Сподели со своите пријатели

Карим Бензема во вторникот поднесе тужба за клевета против францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин, кој минатата година изјави дека поранешната ѕвезда на Реал Мадрид има „озлогласени“ врски со Муслиманското братство.

Loading...

Дарманин, цврсто десничар со планови за француското претседателство, го критикуваше Бензема откако поранешниот напаѓач на Франција и добитник на Златната топка од 2022 година објави на платформата Х во средината на октомври во поддршка на луѓето од Газа, за кои тврдеше дека се жртвите на „неправедно бомбардирање“ извршено од Израел како одмазда за крвавиот напад на Хамас на 7 октомври.

Дарманин одговори на објавата на Бензема, наведувајќи дека играчот „има озлогласена врска со Муслиманското братство“, сунитска муслиманска исламистичка група од Египет.

Во жалбата на Бензема, поднесена од неговиот адвокат Хјуг Вижие и видена од АФП, се вели дека забелешките ја „поткопуваат“ честа и угледот на играчот.

Во својата жалба, Бензема, кој игра за саудискиот клуб Ал-Итихад и е муслиман, вели дека „никогаш немал ни најмала врска со Муслиманското братство, ниту со некој што тврди дека е член“.

Во октомври, Дарманин рече дека нема „ништо против“ Бензема, но дека е „зачудувачки“ што тој не објави ништо за поддршка на Израелците убиени во напад на Хамас или на наставникот по француски јазик кој претходно беше избоден до смрт од поранешен исламистички студент.

Тужбата беше поднесена до Судот на правдата, единствениот француски суд овластен да ги гони членовите на владата за прекршоци направени во текот на нивните должности.