Европска унија

blue flag on pole near building during daytime

Сподели со своите пријатели

На последните избори во 2019 година, либералната група „Обнови ја Европа“ беше таа што заедно со социјалдемократите и Европската народна партија ја назначија Урсула фон дер Лајен за шеф на Европската комисија. Loading… „Успеавме да ја поставиме нашата група во самиот центар на играта“, вели Валери Хајер, член на францускатаПрочитај повеќе

two blue and yellow flags in front of a building

Сподели со своите пријатели

Самоубиствата се шеста водечка причина за смрт кај жителите на земјите-членки на ЕУ, а повеќе од 150 милиони луѓе имаат проблеми со менталното здравје, според Светската здравствена организација (СЗО). Loading… Европскиот парламент ја усвои Резолуцијата за ментално здравје, чија цел е подобрување на здравствената инфраструктура, зголемување на достапноста на услугитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Компаниите од ЕУ би можеле да го исполнат барањето на Русија за плаќање во рубљи без да ги прекршат санкциите на европските земји. Loading… Како што објави Европската комисија во петокот, тоа би го постигнале со плаќање во евра и долари, кои потоа се претвораат во руска валута, пренесува Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија во моментов не планира да воведе колективна забрана за увоз на руска нафта, бидејќи неколку членки на блокот се заканија дека ќе стават вето на иницијативата, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел. Loading…   Украина побара велигденско примирје, Русија одби   –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија ги повика луѓето да возат помалку, да ги исклучуваат клима уредите и да работат од дома три дена во неделата за да ја намалат зависноста од руската нафта и гас. Loading… Европската комисија вели дека мерките, развиени во соработка со Меѓународната агенција за енергија, ќе им заштедат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во своето последно обраќање до нацијата, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека Европската унија планира шести пакет санкции против Русија. Loading… „Работиме на тоа да биде навистина болно за руската воена машина и за руската држава како целина“, рече Зеленски.   Капитол евакуиран поради падобранци на бејзбол натпревар   ДаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Агенцијата за борба против измами на Европската унија (ОЛАФ) ја обвини Марин Ле Пен и неколку членови на нејзината партија, вклучително и нејзиниот татко, за проневера на околу 620.000 евра додека служела во Европскиот парламент. Loading… Францускиот истражувачки сајт Медиапарт објави дел од нов извештај на 116 страници во којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија затвори „дупка“ што им овозможи на владите на ЕУ да извезуваат оружје во Русија во вредност од десетици милиони евра минатата година, и покрај ембаргото што стапи на сила во 2014 година, откако Русија го анектираше украинскиот регион Крим, пишува Воа њуз. Loading… Земјите на ЕУ продале оружјеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војната во Украина и економските санкции што следеа ќе предизвикаат многу поголеми нарушувања во европската економија и пазар од претходните кризи како што е пандемијата на коронавирус, велат економистите. Loading… Во светлината на рускиот напад врз Украина, европските лидери ги засилија плановите за намалување на нивната прекумерна зависност од рускатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на Украинци кои сакаат нивната земја да влезе во Европската унија достигна рекордни 91 отсто до крајот на март, но поддршката за членство во НАТО е намалена, покажуваат најновите податоци на агенцијата Рејтинг, пренесува Ројтерс. Loading… Поддршката за членство во ЕУ главно се движеше околу 60 отсто во последнитеПрочитај повеќе