Европска унија

Сподели со своите пријатели

Компаниите од ЕУ би можеле да го исполнат барањето на Русија за плаќање во рубљи без да ги прекршат санкциите на европските земји. Loading… Како што објави Европската комисија во петокот, тоа би го постигнале со плаќање во евра и долари, кои потоа се претвораат во руска валута, пренесува Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија во моментов не планира да воведе колективна забрана за увоз на руска нафта, бидејќи неколку членки на блокот се заканија дека ќе стават вето на иницијативата, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел. Loading…   Ова е планот на ЕУ да се ослободиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија ги повика луѓето да возат помалку, да ги исклучуваат клима уредите и да работат од дома три дена во неделата за да ја намалат зависноста од руската нафта и гас. Loading… Европската комисија вели дека мерките, развиени во соработка со Меѓународната агенција за енергија, ќе им заштедат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во своето последно обраќање до нацијата, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека Европската унија планира шести пакет санкции против Русија. Loading… „Работиме на тоа да биде навистина болно за руската воена машина и за руската држава како целина“, рече Зеленски.   Ова ќе бидат клучните боишта во битката за ДонбасПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Агенцијата за борба против измами на Европската унија (ОЛАФ) ја обвини Марин Ле Пен и неколку членови на нејзината партија, вклучително и нејзиниот татко, за проневера на околу 620.000 евра додека служела во Европскиот парламент. Loading… Францускиот истражувачки сајт Медиапарт објави дел од нов извештај на 116 страници во којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија затвори „дупка“ што им овозможи на владите на ЕУ да извезуваат оружје во Русија во вредност од десетици милиони евра минатата година, и покрај ембаргото што стапи на сила во 2014 година, откако Русија го анектираше украинскиот регион Крим, пишува Воа њуз. Loading… Земјите на ЕУ продале оружјеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војната во Украина и економските санкции што следеа ќе предизвикаат многу поголеми нарушувања во европската економија и пазар од претходните кризи како што е пандемијата на коронавирус, велат економистите. Loading… Во светлината на рускиот напад врз Украина, европските лидери ги засилија плановите за намалување на нивната прекумерна зависност од рускатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на Украинци кои сакаат нивната земја да влезе во Европската унија достигна рекордни 91 отсто до крајот на март, но поддршката за членство во НАТО е намалена, покажуваат најновите податоци на агенцијата Рејтинг, пренесува Ројтерс. Loading… Поддршката за членство во ЕУ главно се движеше околу 60 отсто во последнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Петтиот пакет санкции против Русија, за кои земјите членки на ЕУ дадоа „зелено светло“, денеска треба да стапи на сила, откако беше објавен во службениот весник на ЕУ. Loading… Вкупната вредност на трговската забрана воведена со петтиот пакет санкции на ЕУ против Русија се проценува на 10 милијарди евра.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, на Економскиот форум Делфи во Грција, оствари средба со специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Loading… Во фокус на средбата беше актуелната кризна состојба во Европа предизвикана од руската воена агресија врз Украина која што Северна Македонија јаПрочитај повеќе