ЕУ ИЗБОРИ: Либералите и центристите сакаат да ја обликуваат Унијата

Сподели со своите пријатели

На последните избори во 2019 година, либералната група „Обнови ја Европа“ беше таа што заедно со социјалдемократите и Европската народна партија ја назначија Урсула фон дер Лајен за шеф на Европската комисија.

Loading...

„Успеавме да ја поставиме нашата група во самиот центар на играта“, вели Валери Хајер, член на француската партија Ренесанса и шеф на либералната група на Европскиот парламент.

Либералите никогаш немале толкава моќ, потсети Французинката во средината на март во Брисел на почетокот на изборната кампања за овогодинешните избори.

Таа либерална група вели дека има шест од 27 претставници во Комисијата и меѓу шефовите на држави и влади на ЕУ.

Меѓу нив се францускиот претседател Емануел Макрон и двајцата потпретседатели на Комисијата, Маргрете Вестагер и Вера Јурова. Актуелниот претседател на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, исто така е либерал.

По изборите помалку пратеници?

„Обнови ја Европа“ има 102 пратеници во Европскиот парламент, што ја прави трета по големина група по Европската народна партија и социјалдемократите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пашинјан: Ереван е подготвен да потпише мировен договор со Баку

Тоа место на пиедесталот, сепак, може да им се одлепи по изборите на почетокот на јуни.

Според прогнозите на изборниот агрегат „Europe Elects“, групата би можела да изгуби речиси една петтина од пратеничките места и да остане во Парламентот на Европската унија со само 82 пратеници.

Loading...

Во тој случај, таа повеќе не би била трета, туку петта по големина пратеничка група, зад десничарската популистичка група „Идентитет и демократија“ (ИД) и „Европски конзервативци и реформатори“ (ЕЦР).

Без разлика, либералите би можеле повторно да бидат тие што ќе одлучуваат за реизборот на Урсула фон дер Лајен.

Ерик Морис, од бриселскиот тинк-тенк „Европски политички центар“ потсетува дека одлуката на либералите дали ќе ја поддржат Урсула фон дер Лајен се уште не е донесена.

Според Морис, тие би можеле да се заканат дека ќе одбијат да гласаат за неа, да речеме затоа што Фон дер Лајен многу се потпира на десничарските конзервативни партии.

Предизборната кампања ја води тричлен тим

Позицијата на шефот на Европската комисија изгледа не ја интересира групата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.

„Либералите, центристите и демократите“, како што исто така се нарекуваат, не го именуваа својот главен кандидат во борбата за функцијата претседател на Комисијата. Тие испраќаат тим на трката. Ние не водиме кампања за лидерски позиции, ние водиме кампања за Европејците“, вели Валери Хејер, која и самата е во тој тим на кандидати.

Во секој случај, таа тврди дека либералите го имаат потребниот кадар за пополнување на лидерски позиции.

Европската група на либерални партии „Сојуз на либерали и демократи“ (АЛДЕ) на тој начин ја испраќа во трката Мари-Агнес Штрак-Цимерман, која моментално е член на германската ФДП во Бундестагот.

Loading...

Во име на „европските демократи“ (ЕДП) се кандидираше Италијанецот Сандро Гоци.

Заедно со Хајер, кој не припаѓа на ниту едно партиско семејство, тие се „Тимот за Европа“ кој треба да ја претставува пратеничката група „Обнови ја Европа“ во изборната кампања за Европскиот парламент.

„Еурофајтер“ од Берлин сака да оди во Брисел

Во однос на целите, либералите поставија десет приоритети. Меѓу другото, тие сакаат да ја зголемат одбранбената способност на ЕУ, да се залагаат за правата на жените и ЛГБТК+ заедницата и сакаат да воведат нови правила во областа на дигитализацијата и заштитата на животната средина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Турција: Се судрија автобус и автомобил, повредени најмалку 15 лица

Тие особено сакаат да го реформираат договорот за ЕУ ​​за граѓаните да бидат повеќе вклучени во одлучувањето.

Освен тоа, како што наведуваат, „европските вредности не треба да се продаваат“. Ова го бараат, како што објаснуваат, со оглед на авторитарните тенденции во некои земји од ЕУ.

Германската кандидатка Мари-Агнес Штрак-Зимерман во интервју за ДВ вели дека би сакала да ја продолжи кампањата за Украина од Берлин од Брисел.

Свесна е, како што додава, дека одбраната е обврска на националните држави, но потребата од дејствување ја гледа на ниво на Европската Унија.

Штрак-Зимерман, која веќе ја нарекуваа „Еврофајтер“ во предизборната кампања, стана позната во Германија бидејќи како претседателка на Комисијата за одбрана на Бундестагот силно се залагаше за испорака на оружје во Украина.

Loading...