Зеленски: ЕУ планира да воведе нови санкции, тоа ќе биде болно за Русија

Сподели со своите пријатели

Во своето последно обраќање до нацијата, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека Европската унија планира шести пакет санкции против Русија.

Loading...

„Работиме на тоа да биде навистина болно за руската воена машина и за руската држава како целина“, рече Зеленски.

 

Ова ќе бидат клучните боишта во битката за Донбас

 

Да потсетиме, првиот човек на Украина вчера се сретна со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и изјави дека имале многу темелни разговори за одбранбените и финансиските прашања и санкциите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започна судењето на бизнисмен обвинет за финансирање на геноцидот во Руанда

– Конкретно, санкциите ќе обезбедат ограничувања за рускиот енергетски сектор, банкарскиот сектор, извозот, увозот и транспортот – рече Зеленски, кој побара целосно ембарго за снабдување со руска нафта, додавајќи:

 

Loading...

САД и сојузниците испратија предупредување: Русија планира голем сајбер напад

 

– Состојбата на истокот и југот од државата и понатаму е максимално тешка. Окупаторите не се откажуваат од обидот да постигнат барем некаква победа во новата, обемна офанзива.

Денеска e  57-ми ден откако Русија изврши напад врз Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Киев бара Русија да се прогласи за „терористичка држава“