Елизабет Борн

Сподели со своите пријатели

Името на новиот премиер на Франција треба да биде објавено утрово, јави BFMTV. Loading… Француската телевизија јавува дека се чини дека по вчерашната ненадејна оставка на премиерката Елизабет Борн, фаворит во трката за шеф на владата во моментов е Габриел Атал (34), министер за национално образование и млади, кој еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француската премиерка Елизабет Борн им забрани на министрите и членовите на нивните тимови да ги користат апликациите за пораки WhatsApp, Telegram и Signal поради безбедносни пропусти, се вели во меморандумот што го виде францускиот весник Poin. Loading… „Овие дигитални алатки не се без безбедносни пропусти и затоа не можат даПрочитај повеќе

woman smoking

Сподели со своите пријатели

Франција има намера да ги забрани електронските цигари за еднократна употреба, изјави француската премиерка Елизабет Борн за радио станицата RTL, пренесува Хина. Loading… „Тоа е важно јавно здравствено прашање“, рече Борн, додавајќи дека владата подготвува планови за национална програма за борба против потрошувачката на тутун, за која рече дека еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон одлучи да не ја менува премиерката Елизабет Борн и не подлегна на притисокот да ја промени политиката што ја водеше во изминатите неколку бурни месеци, соопшти неговиот кабинет, пренесува Ројтерс. Loading… По неколкумесечни немири и штрајкови поради пензиските реформи на Макрон и петдневни немири и грабежиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неколку часа по синоќешното јавно обраќање на францускиот претседател Емануел Макрон за реформата на пензискиот систем, која според него ќе биде спроведена пред крајот на годината, на улиците на Париз беа организирани нови демонстрации. Loading… Демонстрантите се собраа во 20-тиот париски арондисман, а оттаму започнаа ноќна прошетка низ париските улици.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француската влада за малку преживеа два предлога за недоверба донесени поради нејзината контроверзна пензиска реформа. Loading… Првото барање, поднесено од малата конзервативна партија Лиот, доби 278 гласа, а за гласање недоверба беа потребни најмалку 287. Фактот дека недостигаа девет гласа значи дека меѓу конзервативните републиканци сигурно имало повеќе неистомисленици отколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француската премиерка вели дека планот на владата за зголемување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години „повеќе не може да се преговара“, што дополнително ги налути парламентарните противници и синдикатите кои планираат дополнителни масовни протести и штрајкови оваа недела. Loading… Зголемувањето на старосната граница за пензионирање еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француската влада денеска ја претстави пензиската реформа со главна мерка поместување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Loading… Најавената реформа ги навестува и протестите во Франција, бидејќи во таа земја се организираат демонстрации речиси секогаш кога се најавува промена на старосната граница за пензионирање. „Предлагаме тиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Енергетската криза предизвикана од руската војна во Украина може да доведе до двочасовно прекинување на струјата за француските домаќинства во најлошото сценарио оваа зима, предупреди француската премиерка. Loading… Елизабет Борн рече дека проблемот е делумно предизвикан од последиците од војната, но и од планираното затворање на околу половина од францускитеПрочитај повеќе