Макрон одлучи да не ја смени премиерката Елизабет Борн

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон одлучи да не ја менува премиерката Елизабет Борн и не подлегна на притисокот да ја промени политиката што ја водеше во изминатите неколку бурни месеци, соопшти неговиот кабинет, пренесува Ројтерс.

Loading...

По неколкумесечни немири и штрајкови поради пензиските реформи на Макрон и петдневни немири и грабежи во француските градови на почетокот на овој месец поради убиството на еден млад човек, опозициските лидери го повикаа претседателот да ја реконструира владата.

Но, без јасен кандидат да го замени Борн, за која критичарите велат дека нема харизма, а поддржувачите велат дека веќе исполнила многу од предизборните ветувања на Макрон, францускиот лидер одлучи да ја задржи на чело на кабинетот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шок во Северна Кореја: На изборите имаше гласови против предложените кандидати

„Со цел да се обезбеди стабилност и длабинска работа, претседателот одлучи да го задржи премиерот“, се вели во соопштението.

Француските медиуми пренесуваат дека Борн работи на „корекции“, што е знак дека може да има само „мешање карти“, но не и промени во најважните портфолија, како што е Министерството за финансии.

Гласините за можна реконструкција на владата се појавија по немирите кои започнаа кога полицијата уби тинејџер во еден од најсериозните предизвици на Макрон досега.

Макрон минатата недела рече дека му треба повеќе време за да смисли политички одговор на немирите, поради што одлучи да не даде интервју на 14 јули, рок што го постави во април за да ја формализира својата кандидатура за втор мандат и да ги намали тензиите по пензиската криза.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германците ја укинуваат државната субвенција за струја и гас

Извор близок до Макрон изјави за Ројтерс дека смената на премиерот сега нема смисла, бидејќи малцинската влада не успеа да постигне договор со потенцијалните десничарски конзервативни сојузници во парламентот.

Loading...

Макрон ја задржа опцијата на конзервативните републиканци да им се понуди премиерската функција како награда за формална коалиција, додаде изворот.