Дмитриј Полјански

Сподели со своите пријатели

Без разлика колку ново оружје ќе набави Украина, сите тие ќе бидат уништени од руската армија, изјави Дмитриј Полјански, првиот заменик руски амбасадор во Обединетите нации. Loading… Полјански се осврна на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на САД. „Новото вооружување на Украина на никаков начин нема да влијае наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првиот заменик-претставник на Русија во Обединетите нации, Дмитриј Полјански, најави дека на 17 јануари ќе се одржи состанок на Советот за безбедност на ОН посветен на Украина, побаран од руската влада. Loading… „Нема да навлегувам во детали за тоа што ќе се случи во Советот за безбедност со нашиот поднесокПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија би ја поздравила можноста конфликтот во Украина да се реши по мирен пат, на преговарачка маса, но е принудена да ја продолжи својата специјална воена операција, изјави првиот заменик постојан претставник на Русија во Обединетите нации, Дмитриј Полјански. Loading… „Сега знаеме, сигурно знаеме дека Западот, благодарение на поранешната германскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првиот заменик на рускиот претставник во ОН, Дмитриј Полјански, денеска изјави дека Москва испратила писмо до Советот за безбедност на Обединетите нации и до Генералното собрание на тоа тело, во кое се зборува за украински напади врз цивили во Донбас. Loading… „Во официјалниот документ, како дел од подготовките за седницатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првиот заменик постојан претставник на Русија во ОН, Дмитриј Полјански, изјави дека Советот за безбедност на ОН денеска ќе одржи состанок за хуманитарната ситуација во Украина. Loading… „Западњаците повторно свикаа состанок на Советот за безбедност за Украина на 6 декември, а како тема ги избраа хуманитарните прашања и заштитата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мисијата на Русија во Обединетите нации денеска го повтори претходното негирање на Москва за вмешаност во експлозија во Полска и без да обезбеди докази или конкретно да именува која било страна, потврди дека инцидентот бил обид директно да се вовлече НАТО во војната во Украина. Loading… За потсетување, две лицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Станува сè појасно дека Русија не e вклучена во истрелувањето ракети кон Полска, изјави првиот заменик постојан претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански. Loading… „Фактите се клучни и има се повеќе докази кои покажуваат дека немало руско учество во истрелувањето проектили кон Полска“, изјави синоќа руски дипломат на својотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија е многу разочарана од фактот што Советот за безбедност на Обединетите нации не ја усвои својата нацрт-резолуција за истрагата на активностите на американските биолошки лаборатории во Украина, изјави во Њујорк првиот заменик постојан претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански. Loading… На состанокот на Советот за безбедност во средатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија го отфрли предлогот на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за прогласување четиридневен хуманитарен прекин на огнот за време на велигденските празници за евакуација на цивилите од Мариупол и испорака на хуманитарна помош во областите зафатени од војна, пишува Укринформ. Loading… – Антонио Гутереш повика на воспоставување велигденско хуманитарноПрочитај повеќе