Русија: Некој се обидува да предизвика војна меѓу нас и НАТО

Сподели со своите пријатели

Мисијата на Русија во Обединетите нации денеска го повтори претходното негирање на Москва за вмешаност во експлозија во Полска и без да обезбеди докази или конкретно да именува која било страна, потврди дека инцидентот бил обид директно да се вовлече НАТО во војната во Украина.

Loading...

За потсетување, две лица загинаа вчера кога, како што соопштија полските власти, паднал „проектил од руско производство“ во близина на селото Пржеводов, на околу 6,4 километри западно од украинската граница, приближно во исто време кога московските сили го лансирале најголемиот бран ракетни напади врз украинските градови за повеќе од еден месец.

Околностите остануваат нејасни

„Фактите покажуваат дека Русија немала никаква врска со ракетите што ја погодија полска територија“, изјави првиот заменик постојан претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански на Телеграм.

„Инцидентот во Полска е обид да се предизвика директен воен конфликт меѓу НАТО и Русија“, вели тој.

Полјански рече дека инцидентот ќе биде во центарот на вниманието на состанокот на Советот за безбедност на ОН за Украина подоцна денеска.

Околностите на инцидентот, вклучително и кој го испукал проектилот и од каде е истрелан, остануваат нејасни.

По вонредниот состанок на маргините на самитот на Г-20, лидерите на НАТО и Г7 рекоа дека ја понудиле својата „целосна поддршка“ на Полска и дека „ќе останат во близок контакт“ за да се утврдат соодветните следни чекори.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ќе претседава со итен состанок на алијансата утрово во Брисел.

Loading...