Денеска состанок на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Украина

Сподели со своите пријатели

Првиот заменик постојан претставник на Русија во ОН, Дмитриј Полјански, изјави дека Советот за безбедност на ОН денеска ќе одржи состанок за хуманитарната ситуација во Украина.

Loading...

„Западњаците повторно свикаа состанок на Советот за безбедност за Украина на 6 декември, а како тема ги избраа хуманитарните прашања и заштитата на децата“, напиша Пољански во објавата на социјалната мрежа Телеграм.

Како што очекува, на средбата ќе бидат критикувани руските напади врз украинската енергетска и друга инфраструктура.

„Секако дека ќе прибегнат кон критикување на нашите штрајкови, новата тема сега е многу загрижувачка за нив. Децата од Донбас, се разбира, нема да се сеќаваат, но ние ќе ги потсетиме“, напиша Пољнски во објавата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Помпео: Си Џинпинг е поголема закана од Владимир Путин

Полјански изјави дека почетокот на средбата е закажан за 16 часот по локално време.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.