Полјански: Русија испрати писмо до ОН за украинските напади врз цивили во Донбас

Сподели со своите пријатели

Првиот заменик на рускиот претставник во ОН, Дмитриј Полјански, денеска изјави дека Москва испратила писмо до Советот за безбедност на Обединетите нации и до Генералното собрание на тоа тело, во кое се зборува за украински напади врз цивили во Донбас.

Loading...

„Во официјалниот документ, како дел од подготовките за седницата на Советот за безбедност, која ја свикавме поради испорака на западно оружје во Украина на 8 декември, додадовме писмо од јавната организација Доњецк Honest Protection во врска со гранатирањето на цивилното население на Донбас од страна на вооружените сили на Украина“, напиша Пољански на социјалната мрежа Телеграм.

Тој додаде дека посебен акцент е ставен на масовното гранатирање што се случи оваа недела.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Русија никогаш не одбила дијалог со Европа

„Оваа тема дефинитивно ќе ја покренеме на состанокот закажан за 9 декември. Имаме уште многу информации дека на нашите поранешни западни партнери ќе им биде непријатно да слушнат, но ќе мораат“, заклучува Пољански на Телеграм.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.