Крал Чарлс Трети (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Кралот Чарлс Трети е побогат од неговата покојна мајка, кралицата Елизабета Втора! Loading… Како што открива „Сандеј тајмс“, британскиот монарх наводно „тежи“ 600 милиони фунти, односно 745 милиони долари, за разлика од најдолговечната кралица на светот која, според проценката на овој весник, имала имот вреден 370 милиони фунти во нејзинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војводата од Сасекс треба да присуствува на крунисувањето на својот татко, но без војвотката од Сасекс или нивните две деца, објави Гардијан. Loading… Во соопштението од Бакингемската палата се вели дека со задоволство потврдува дека војводата од Сасекс ќе присуствува на церемонијата на крунисувањето во Вестминстерската опатија на 6 мај.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс за прв пат ја поддржа истрагата за историските врски на британската монархија со трансатлантското ропство, по појавата на документ кој го покажува уделот на неговите претходници во компанија за трговија со робови. Loading… Бакингемската палата издаде соопштение откако Гардијан ја контактираше за широката историја на инволвирање иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден во телефонски разговор му рекол на британскиот крал Чарлс дека првата дама Џил Бајден ќе присуствува на неговото крунисување во мај, објави Белата куќа. Loading… Бајден му честитал на Чарлс за крунисувањето, кое е закажано за 6 мај, и додал дека би сакал да се сретнеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс III ја пофали Германија за нејзиното „извонредно гостопримство“ кон украинските бегалци за време на неговата прва државна посета како монарх. Loading… Кралот рече дека Велика Британија и Германија „стојат заедно со Украина во одбрана на слободата и суверенитетот“. Во здравица на раскошниот државен банкет, за време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс III денеска пристигнува во посета на Германија, што е негова прва посета во странство откако дојде на тронот. Loading… Чарлс првично требаше да ја посети Франција, а потоа и Германија, но посетата на Франција беше одложена поради протестите во таа земја. Лондон и Париз се договорија посетатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Посетата на англискиот крал Чарлс на Франција е одложена откако синдикатите во таа земја повикаа на штрајкови и улични протести за време на неговиот престој, соопшти денеска француското претседателство. Loading… Кралот Чарлс во недела требаше да ја оствари својата прва државна посета на Франција како монарх, пренесува Ројтерс. Посетата требашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кралот Чарлс III го направи својот брат принцот Едвард војвода од Единбург. Loading… Според веб-страницата на кралското семејство, принцот Едвард, кој веќе ја носи титулата гроф од Весекс и Форфар, оваа чест ја добил кралот по повод 59-тиот роденден на Едвард. Се додава дека принцот Едвард ќе биде доживотен војводаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маслото што ќе се користи за време на крунисувањето на британскиот крал Чарлс беше осветено во Ерусалим на церемонија во црквата на Светиот гроб. Loading… Патријархот Теофил III и англиканскиот ерусалимски архиепископ Хосам Наум осветија маслиново масло од две маслинови насади на Елеонската Гора, во манастирот Марија Магдалена и воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс Трети нема да биде прикажан на банкнотата од пет долари на Австралија по одлуката на Централната банка да го замени портретот на кралицата Елизабета Втора со дизајн „кој ја почитува културата и историјата на првите Австралијци“. Loading… Австралиската влада ја поддржа одлуката, што предизвика жестока дебата. ЛидеротПрочитај повеќе