Крал Чарлс Трети

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс III ја пофали Германија за нејзиното „извонредно гостопримство“ кон украинските бегалци за време на неговата прва државна посета како монарх. Loading… Кралот рече дека Велика Британија и Германија „стојат заедно со Украина во одбрана на слободата и суверенитетот“. Во здравица на раскошниот државен банкет, за време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс III денеска пристигнува во посета на Германија, што е негова прва посета во странство откако дојде на тронот. Loading… Чарлс првично требаше да ја посети Франција, а потоа и Германија, но посетата на Франција беше одложена поради протестите во таа земја. Лондон и Париз се договорија посетатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Посетата на англискиот крал Чарлс на Франција е одложена откако синдикатите во таа земја повикаа на штрајкови и улични протести за време на неговиот престој, соопшти денеска француското претседателство. Loading… Кралот Чарлс во недела требаше да ја оствари својата прва државна посета на Франција како монарх, пренесува Ројтерс. Посетата требашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кралот Чарлс III го направи својот брат принцот Едвард војвода од Единбург. Loading… Според веб-страницата на кралското семејство, принцот Едвард, кој веќе ја носи титулата гроф од Весекс и Форфар, оваа чест ја добил кралот по повод 59-тиот роденден на Едвард. Се додава дека принцот Едвард ќе биде доживотен војводаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маслото што ќе се користи за време на крунисувањето на британскиот крал Чарлс беше осветено во Ерусалим на церемонија во црквата на Светиот гроб. Loading… Патријархот Теофил III и англиканскиот ерусалимски архиепископ Хосам Наум осветија маслиново масло од две маслинови насади на Елеонската Гора, во манастирот Марија Магдалена и воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс Трети нема да биде прикажан на банкнотата од пет долари на Австралија по одлуката на Централната банка да го замени портретот на кралицата Елизабета Втора со дизајн „кој ја почитува културата и историјата на првите Австралијци“. Loading… Австралиската влада ја поддржа одлуката, што предизвика жестока дебата. ЛидеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс ѝ оддаде искрена почит на неговата мајка, покојната кралица Елизабета, во својата прва божиќна порака како монарх. Loading… Говорејќи во неделата во претходно снимено обраќање од капелата Свети Џорџ во замокот Виндзор, каде што кралицата е погребана до нејзиниот сопруг принцот Филип, новиот крал изрази благодарност доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставен е изгледот на банкнотите со ликот на британскиот крал Чарлс Loading… Банката на Англија наведува дека употребата на нови банкноти ќе започне кон средината на 2024 година, пишува РТС. Банката на Англија воведе банкноти со ликот на британскиот крал Чарлс. Сликата на британскиот монарх ќе се појавува на банкнотитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На британското кралско семејство му е препорачано да нема никаков контакт со руската амбасада во Лондон, наводно изјавил рускиот амбасадор во Лондон. Loading… На прашањето на весникот „Известија“ дали имало каква било комуникација со кралот Чарлс Трети, рускиот амбасадор Андреј Келин одговори: „Не, и знам дека членовите на кралското семејствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Групата за заштита на животните ПЕТА објави дека добила потврда дека британскиот крал Чарлс Трети го укинал служењето јетрена паштета во сите кралски резиденции. Loading… Кралот, додека принцот од Велс, ја отстрани контроверзната паштета од своите резиденции. ПЕТА објави дека добила писмо од судот во кое се потврдува дека политикатаПрочитај повеќе