Крал Чарлс Трети

Сподели со своите пријатели

Се очекува британскиот премиер Риши Сунак, чија конзервативна партија претрпе пораз од лабуристите на вчерашните избори по 14 години на власт, во наредните часови формално да му ја поднесе оставката на кралот Чарлс, јавува Би-би-си. Loading… Сунак се враќа во Лондон, каде наскоро ќе се сретне со кралот Чарлс, откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Банкнотите со ликот на кралот Чарлс влегоа во оптек во Велика Британија во средата, речиси две години откако тој ја наследи покојната кралица Елизабета како монарх. Loading… Сликата на кралот Чарлс ќе се појави на новите банкноти на Банката на Англија од 5, 10, 20 и 50 фунти. Постојните банкнотиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Божиќниот говор на кралот Чарлс Трети оваа година им оддаде почит на членовите на кралското семејство, со монтажа на кралските настани во изминатите 12 месеци, пишува Дејли мејл. Но, не баш до сите членови. Loading… Врвот на сите беше крунисувањето на кралот на 6 мај, со видео кое прикажува клиповиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кралот Чарлс Трети профитира од смртта на илјадници луѓе во северозападниот дел на Англија, чиј имот тајно се користи за изградба на неговата империја, управувана од службеници на кралскиот имот, открива британскиот весник Гардијан. Loading… Војводството Ланкастер, контроверзна земја и имот што генерира огромен профит за кралот Чарлс III, собраПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс Трети денеска го слави својот 75-ти роденден, како што е најавено, на работа и ќе ги истакне проектите кои му биле важни долго време, вклучително и помагањето на сиромашните. Loading… Неговите роденденски планови вклучуваат прием за болничари и акушерки во Националната здравствена служба (NHS), која исто такаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот крал Чарлс Трети денеска ја започнува тридневната официјална посета на Франција, за време на која ќе се сретне со францускиот претседател Емануел Макрон со цел да се подобрат односите меѓу двете земји. Loading… Кралот Чарлс и кралицата Камила ќе ја започнат својата посета на Франција со присуство на церемонијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јавното финансирање на британскиот крал Чарлс Трети и службените должности на кралското семејство се намалени за следната година поради неочекувани профити од офшор ветерни електрани кои припаѓаат на Краун Естејт, соопшти денеска Министерството за финансии. Loading… Од министерството велат дека уделот во профитот од кралскиот имот исплатен на кралското семејствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска е во Велика Британија во кратка посета на својот најблизок сојузник, каде што ќе се сретне со кралот Чарлс Трети и ќе разговара со премиерот Риши Сунак за поддршката на Украина, пред утрешниот самит на НАТО во Литванија. Loading… Бајден, кој синоќа пристигна во Лондон,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вчера во Лондон присуствуваше на приемот за шефовите на делегации во палатата Сент Џејмс каде што присуствуваше и Неговото Величество Кралот Чарлс Трети. Loading… Османи изрази голема благодарност до Кралот Чарлс Трети за одличните политички и економски односи што Обединетото Кралство и Северна МакедонијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Куќата има интересна историја – првиот сопственик бил Вилијамс Вилијамс во 13 или 14 век, потомок на Ана Болејн, втората сопруга на кралот Хенри VIII. Loading… Станува збор за куќа во Велс чиј закуп истекува на крајот на летото. Бакингемската палата објави дека кралот одлучил да не го продолжи договоротПрочитај повеќе