Градоначалникот: Масакрот во Буча е одмазда на Русија за украинскиот отпор

Сподели со своите пријатели

Масовните убиства во Буча недалеку од Киев се „одмазда на Русија за украинскиот отпор“, изјави градоначалникот Анатолиј Федорук во интервју за италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

Loading...

Бројни тела беа пронајдени во Буча во текот на викендот по повлекувањето на руските сили минатата недела, а украинските власти соопштија дека досега пронашле тела на 410 цивили во областите околу Киев, вклучително и Буча.

 

Кличко побара Европа да ги прекине трговските врски со Москва

 

Украинските власти велат дека руски војници извршиле сериозни воени злосторства во градот, што Русија го негира.

„Моите луѓе беа убиени од забава или бес“, изјави Федорук за Corriere della Sera.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД: Повлечено обвинението против саудискиот принц за убиство на новинар

„Русите пукале во се што се движело: случајни минувачи, луѓе на велосипеди, автомобили со ознака „деца“.

Loading...

„Буча е руска одмазда за украинскиот отпор“, рече тој, додавајќи дека делови од градот биле претворени во „концентрационен логор“ без вода и храна и „секој што се обидел да излезе бил убиен“.

 

На Западот му снемува начини да го казни Путин

 

Русите велат дека сето тоа е лага

Дмитриј Медведев, еден од најблиските соработници на претседателот Владимир Путин, кој беше и самиот претседател од 2008 до 2012 година, во вторникот рече дека обвинувањата за убиство на цивили во Буча се „лажна украинска пропаганда“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Екстремна германска десница планирала државен удар, апсења низ земјата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија за геноцид и во вторник треба да се обрати пред Советот за безбедност на ОН.

Се очекува тој да известува за она што самиот го видел во Буча, која ја посети оваа недела, што беше негово прво заминување од главниот град Киев од почетокот на руската инвазија на Украина на 24-ти февруари.

Loading...

 

Може ли на Путин да му се суди за воени злосторства?