Руски медиуми за убиствата во Буча: Снимката е лажна, се гледаат мртви како се помераат и стануваат

Сподели со своите пријатели

Додека од Буча се појавуваат страшни снимки и фотографии од безживотни тела, медиумите на Путин тврдат дека се работи за разработена измама.

Loading...

Тоа е наратив за кој новинарите во Украина покажаа дека се лажни. Прогласувањето на вестите за лажни или ширењето лажни извештаи со цел да се поткопаат противниците е тактика што Москва ја користи со години на места како Сирија, пишува АП.

 

Украина: Истрага на 4.684 наводни руски злосторства

 

Водачите на руските државни ТВ канали тврдеа дека некои фото и видео докази за убиствата се лажни, додека други покажаа дека Украинците се одговорни за крвопролевањето.

„Меѓу првите што се појавија беа овие украински кадри, кои покажуваат како мртво тело ненадејно ја движи раката“, објавија вечерните вести на Русија-1 во понеделникот.

„И ретровизорот покажува мртви луѓе како стануваат“.

Loading...

Сателитските снимки од почетокот на март покажуваат мртви тела како лежат на улиците на Буча со недели. На 2 април, украински адвокат објави видео снимено од автомобил во движење на кое се гледаат истите тела расфрлани по улицата Јаблонска во Буча.

Сателитските снимки објавени од американската компанија Maxar Technology ги покажаа истите тела на истото место.

 

Песков: Повлекувањето на Русија од регионот Киев е гест на добра волја

 

Новинари на терен: Видовме десетици мртви

Новинарите на АП виделе десетици мртви во Буча за време на викендот. Велат дека многу од нив биле застрелани од непосредна близина, а на некои им биле врзани рацете зад грб.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шаленберг: На Европа ѝ е потребна Русија со која е можно да се влезе во дијалог

Најмалку 13 тела имало во и околу зградата, за која жителите велат дека се користела како база за руските војници.

Loading...

Сепак, руските официјални лица и државните медиуми продолжија да го промовираат својот наратив, повторувајќи го во весниците, на радио и телевизија.

Во истакната статија на порталот на популарниот пропутински весник Комсомолскаја Правда, Украина е обвинета за масовно убиство. Насловот гласи: „Уште еден непобитен доказ дека „геноцидот во Буча“ го извршиле украинските сили“.

 

Кремљ најави воена парада на 9 мај

 

Во колумната објавена од државната новинска агенција РИА Новости во вторникот се сугерираше дека убиствата во Буча биле трик за воведување построги санкции кон Русија.

„Русија секогаш го прави тоа, како на автопилот“

Аналитичарите забележуваат дека ова не е прв пат во шесте недели од инвазијата на Украина, Кремљ да користи таква стратегија за информациско војување за да ги негира злосторствата и да шири дезинформации во координирана кампања што се одвива низ целиот свет.

Loading...

„Тоа е едноставно она што Русија го прави секогаш кога ќе препознае дека доживеала неуспех во ПР поради извршени злосторства. Така, системот работи речиси на автопилот“, рече Кир Гилс, виш советник за Русија и Евроазија во тинк-тенкот Чатам Хаус.

 

Зеленски: Знаеме дека Русите се обидуваат да мобилизираат нови идиоти

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  По 65 години идентификувано момче пронајдено мртво во картонска кутија во САД

Пред војната, Русија ги негираше извештаите на американските разузнавачки служби во кои беа опишани нејзините планови за напад на Украина.

Минатиот месец, руските власти се обидоа да ги дискредитираат фотографиите и извештаите на АП за последиците од бомбардирањето на породилиште во украинскиот пристанишен град Мариупол, во кој загинаа бремена жена и нејзиното неродено дете.

Loading...

Фотографиите и видеото од Буча предизвикаа нов бран на осуда од целиот свет.

Тие се повикуваат на изјавите на градоначалникот на Буча

На социјалните мрежи, десетици официјални руски профили на Твитер и Телеграм и државните страници на Фејсбук го повторуваат ставот на Кремљ дека сликите и снимките на загинатите се монтирани или лажни.

Објавите се напишани на англиски, шпански и арапски, а се појавија и на профилите на весниците Спутник и РТ.

 

Loading...

Тешките борби продолжуваат, а хуманитарната ситуација во Мариупол се влошува

 

Соопштенијата се обидуваат да ги дискредитираат тврдењата дека руските трупи извршиле злосторства покажувајќи на видеото на градоначалникот на Буча, Анатолиј Федорук, направено на 31 март, во кое тој зборува за ослободување на предградијата од руската окупација.

„Тој потврдува дека руските трупи ја напуштиле Буча. Не се споменуваат мртви тела на улиците“, напиша во понеделникот високиот руски функционер Михаил Улјанов.

Но, Федорук јавно го коментираше насилството пред заминувањето на руските војници во интервју за италијанската новинска агенција Аднкронос на 28 март, во кое ги обвини Русите за убиства и силувања во Буча.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Екстремна германска десница планирала државен удар, апсења низ земјата

Во интервју за АП на 7 март, Федорук зборуваше за телата што се натрупуваат во Буча:

„Не можеме ни да ги земеме телата бидејќи гранатирањето не престанува дење или ноќе. Кучињата влечат делови од телата низ улиците. Тоа е ноќна мора”

 

Медведев: Меѓународна правна битка за запленување на руски имот

 

Сателитските снимки од Maxar Technologies на 18 и 19 март, додека руските трупи сè уште ја контролираа Буча, ги поддржуваат изјавите на Федорук за телата на улиците.

Loading...

Русија ги заобиколува забраните

Некои социјални мрежи се обидоа да ја ограничат пропагандата и дезинформациите од Кремљ.

Гугл ги блокираше профилите на РТ, повеќето европски земји ги забранија РТ и Спутник, а Фејсбук и Инстаграм го ограничија дофатот на сајтовите што ги водат руските државни медиуми.

Русија најде начини да ги избегне забраните со користење на различни јазици на кои објавува десетици профили.

 

Loading...

Борељ: ЕУ продолжува да ја вооружува Украина, не сакаме да загуби од Русија

 

„Тоа е прилично масовен уред за пораки што Русија го контролира – без разлика дали се тоа официјални профили на амбасадата, профили на ботови или антизападно влијателни луѓе – тие имаат многу начини да ги заобиколат забраните на платформата“, рече Брет Шафер, шеф на тимот за манипулација со информации во Алијансата. за заштита на демократијата, непартиска тинк-тенк во Вашингтон.