Како кинеските медиуми зборуваат за масакрот во Буча?

Сподели со своите пријатели

Шокантните слики кои прикажуваат тела на цивили расфрлани по улиците на Буча, предградие на украинскиот главен град Киев, предизвикаа глобален хорор во последните денови и ја истакнаа итноста на истрагите за наводните руски воени злосторства. Но, постои сосема поинаков наратив во кинеските државни медиуми.

Loading...

Извештаите на домашните медиуми за цивилни жртви во Буча веднаш ги истакнаа руските негирања, а два истакнати национални телевизиски CCTV извештаи оваа недела ги истакнаа неоснованите тврдења на Москва дека ситуацијата била инсценирана откако руските сили се повлекле од областа.

 

Уништени четири складишта за гориво во Украина

 

Тие цитираат Руси

Еден извештај ја цитира руската верзија со зборовите „Украинците режираа добра претстава“, која стои над многу заматени снимки од еден украински град.

Нема докази кои укажуваат на такво нешто. Сателитските снимки сугерираат дека некои тела се таму барем од 18 март, додека очевидците велат дека масакрот започнал пред неколку недели.

Loading...

Покрај тоа, Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации во вторникот рече дека шокантните слики од Буча укажуваат дека цивилите се „директна цел на убиствата“.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во вторникот, исто така, повика на истрага за воените злосторства поради убиствата на цивили во градот.

 

ЕУ целосно го прекинува увозот на руски јаглен од средината на август

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада испраќа 15 милиони долари за деминирање на Украина

CNN: Ставот на Кина се открива

Наводите за воени злосторства ја откриваат позицијата на Кина, пишува CNN. Очигледното зајакнување на руската пропаганда во Пекинг е во согласност со позицијата на Кина од почетокот на инвазијата.

Кина одбива да ја осуди Русија, и дома и преку дипломатија, иако бројот на цивилни жртви расте.

Loading...

Наместо тоа, Пекинг се обиде да се прикаже себеси како неутрален актер, повикувајќи на мир додека ги обвинува САД за ситуацијата.

Ова се наведува во коментарот објавен во средата во националистичкиот таблоид Глобал тајмс, кој се чини дека ја доведува во прашање вистинитоста на она што се нарекува „инцидент на Буча“ во наводници и ја ослободува Русија од одговорност.

 

Продолжуваат жестоките напади врз градот Попасна

 

Жално е што по откривањето на „инцидентот Буча“, иницијаторот на украинската криза во САД не покажа знаци дека повикува на мир и промовира преговори, но е подготвен да ги влоши тензиите меѓу Русија и Украина. Демантираат барем една работа – самата војна е главниот виновник за хуманитарната катастрофа“, се вели во коментарот.

Растечките тензии со САД ги зближија Москва и Пекинг во последниве години, а рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг изјавија само неколку недели пред руската инвазија дека партнерството на нивните земји „нема граници“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин: Евроазија е локомотива на глобалниот економски развој

Пекинг под притисок

Loading...

Од руската инвазија, Пекинг е под голем притисок да ја осуди руската акција и да им се придружи на земјите ширум светот во воведувањето санкции. Наместо тоа, кинеските власти одбија да го користат терминот инвазија за да ги опишат руските акции и постојано рекоа дека ќе тргнат по својот пат како одговор на рускиот напад.

 

Руските војници отишле да спијат, па итра Украинка им ја украла муницијата

 

На специјалната седница на Советот за безбедност на ОН во вторникот, кинескиот амбасадор Џанг Јун призна дека сцените со цивилни жртви во Буча се „длабоко вознемирувачки“, но кога станува збор за обвинување за ситуацијата, тој ги повика сите страни да се „воздржат“ и избегнувајте неосновани обвинувања“.

„Треба да се проверат и да се утврдат релевантните околности и конкретни причини за инцидентот. Сите наводи треба да се засноваат на факти“, рече Џанг.

Loading...

Слични коментари на редовниот брифинг во средата даде и портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин, кој рече дека „хуманитарните прашања не смеат да се политизираат“.

„Сите страни треба да се воздржат и да избегнуваат неосновани обвинувања пред да заврши утврдувањето на фактите“, рече Ванг, додавајќи дека Кина „е подготвена да продолжи да работи заедно со меѓународната заедница за да избегне каква било штета на цивилите“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија: ЕУ мора заедно да го заштити стратешкото производство

 

„Повеќе од 5.000 луѓе убиени во Мариупол“

 

Loading...

Поостри пораки дома

Но, дома, Кина емитува поостра порака, поврзана со долгата историја на руските и кинеските државни медиуми кои ги зајакнуваат меѓусебните наративи – за прашања како што се лекувањето на руските дисиденти, продемократските протести во Хонг Конг и потеклото на Ковид-19 – бидејќи тие се обидуваат да ги побијат карактеристиките на западните претставници и медиумите.

Како пример за такво преклопување, државниот China News Service, платформа за социјални медиуми, налик на Твитер, Weibou, ја објави следнава објава во вторникот:

„Русија покажува видео што докажува дека инцидентот во Буча е инсцениран“, цитирајќи го извештајот на руската државна новинска агенција.

 

Loading...

Бајден: Целта на санкциите е да се задуши руската економија во годините што доаѓаат

 

Но, додека Кина ја зајакнува руската реторика во своето известување дома, се појавија некои јавни изрази на скептицизам, дури и на високо модерираните платформи за социјални медиуми во Кина.

Во неодамнешниот пример, познат воен блогер во неделата напиша дека Украинците се одговорни за „масакрот“ на цивили, но неколку корисници во коментарите сугерираа дека деталите од објавата се погрешни.