Бахмут (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски во ноќното обраќање потврди дека украинската армија постигнала одреден напредок на фронтот во правец на Бахмут. Loading… За време на своето обраќање до нацијата, Зеленски рече дека Русија хистерично го следи секој чекор на украинската армија и секоја позиција што ја заземаат војниците. – НепријателотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот и шеф на озлогласената руска платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, во текот на викендот објави дека украинските сили можеби вратиле некои од нивните загубени позиции во југозападниот дел на окупираниот град Бахмут. Loading… Според Пригожин, извештаите покажуваат дека украинските сили воспоставиле набљудувачки пунктови во градот и ги принудиле рускитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евгениј Пригожин, шеф на руската паравоена група „Вагнер“, во неделата изјави дека украинските сили држат позиции во југозападната периферија на градот Бахмут, главната точка на удар во руско-украинската војна. Loading… „Да, за жал, има такви информации. Имаме информации дека веќе има набљудувачки пунктови на вооружените сили на Украина“, рече ПригожинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Битката за украинскиот град Бахмут засега е завршена. По 10 месеци брутални артилериски дуели, избезумен напредок на војниците и илјадници руски и украински жртви, московските сили го контролираат индустрискиот центар, додека трупите на Киев се обидуваат да извршат притисок врз крилата на градот. Loading… Што следува за Русија, која речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вршителот на должноста шеф на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР), чија анексија беше прогласена од Русија, Денис Пушилин, денеска изјави дека руски полицајци почнале да работат во Артјомовск, како што го нарекуваат Бахмут во Русија. Loading… „Од денеска таму е Министерството за внатрешни работи“, рече Пушилин во емисијата „Соловјов Лајв“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако Русија го зазеде Бахмут, украинскиот град во кој беше забележана најдолгата и најкрвавата битка на војната, не е јасно дали руските сили ќе можат да ја преземат контролата врз него со оглед на тоа што украинскиот контранапад веќе започна. Loading… Русија го контролира поголемиот дел од она што останаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Борбите во Бахмут ослабеа, но гранатирањето продолжува во околината, објави Украина, наведувајќи дека нејзините војници држат мало упориште на работ на градот и дека руските сили ги чистат окупираните области. Loading… Руските сили објавија во саботата дека презеле целосна контрола врз Бахмут во источна Украина по речиси една година тешкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ретко во историјата на војувањето толку многу е кажано и толку многу изгубено за место од толку мало значење. Тоа беше битката за Бахмут. За сега. Loading… Водачот на руската платеничка армија, Вагнер, во саботата тврдеше дека неговите луѓе го освоиле украинскиот град по „224 дена борби“. Украина го отфрлиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Професорот Максим Камениецки од Киевскиот институт за меѓународни односи во Нов ден ги коментираше последните битки за Бахмут во Украина, како и ноќниот упад на руските партизани на руската територија Белгород. Loading… Вечерва немаше експлозии во Киев, но имаше воздушна тревога, откри Максим Каменецки. Легијата на слободата на Русија, којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Групата Вагнер ќе се соочи со катастрофа во Украина следната недела бидејќи нивните сили се опколени со украински борци во Бахмут“, изјави пензионираниот генерал на американската армија Марк Хертлинг. Loading… Групата Вагнер, основана од бизнисменот Евгениј Пригожин, се бореше заедно со руските војници во Бахмут со надеж дека ќе муПрочитај повеќе