Бахмут

Сподели со своите пријатели

Во изминатите 24 часа руските сили интензивно напаѓаат во правец на Бахмут и Авдиивка, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина. Loading… Наведено е дека во изминатиот ден се регистрирани 115 конфликти, пренесува Униан. Според украинскиот Генералштаб, 33 руски напади биле одбиени на правецот Бахмут, а 24 на правецот АвдиевскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија успешно го ослободи селото Клишчивка кај Бахмут, соопшти во неделата украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Тоа е стратешки важно село кое треба да им овозможи на Украинците да продолжат со офанзивните акции на бојното поле кај Бахмут. А украинската армија објави и видео од ослободеното село. По месециПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека неговите сили повторно го зазеле стратешки важното село Клишчиевка во јужната периферија на клучниот град Бахмут. Loading… „Денес би сакал особено да ги пофалам војниците кои чекор по чекор и го враќаат на Украина она што ѝ припаѓа, односно во регионот Бахмут“, рече ЗеленскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските војници го зазедоа селото Андриевка, кое беше под руска контрола, во близина на градот Бахмут на истокот од земјата, соопштија воените власти на Киев. Loading… „За време на јуришните операции беше заробена Андријивка во регионот на Доњецк“, се вели во денешниот извештај на Генералштабот на украинските вооружени сили, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека украинската армија, која спроведува контраофанзива против руските окупаторски сили, напреднала на јужниот фронт минатата недела, а има и напредувања кај Бахмут на исток. Loading… Неговите последни изјави за тримесечната контраофанзива се чини дека ги потврдуваат оценките на другите официјални лица за напредокот, иако скромен,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина денеска објави дека минатата недела од руските сили повторно освоила територија од седум квадратни километри околу уништениот град Бахмут на истокот на земјата. Loading… „Во текот на изминатата недела, како резултат на подобреното оперативно (тактичко) позиционирање на линијата на фронтот кон Бахмут, беше ослободена територија од седум квадратни километри“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили напреднале за повеќе од еден километар во близина на источниот град Бахмут, соопшти денеска портпаролот на украинската армија. Loading… Ова е последната во низата изјави на Киев дека контраофанзивата започната на почетокот на јуни постепено дава резултати. Овие извештаи се во целосна спротивност со рускиот поглед на развојотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот агент на ФСБ и руски воен блогер Игор Гиркин, познат и како Игор Стрелков, објави, како што рече, алармантни информации од околината на Бахмут на својата Телеграма. Loading… Тој рече дека Украинците напредуваат и дека руските резерви итно отишле во областа северно од Бахмут. „Алармантни информации пристигнуваат од областаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија денеска соопшти дека напреднала меѓу 600 и 1.000 метри на јужниот и северниот раб на Бахмут, град кој силите на Вагнер го зазедоа во мај. Loading… Украинската армија исто така пријави напредок во саботата, додека силите на руската приватна воена компанија, за време на бунтот, маршираа кон Москва,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот генерал и командант на копнената армија на Украина, Олександр Сирски, објави видео на својот канал на Телеграм, создадено од камера на неговата униформа. Loading… Сирски тврди дека видеото е снимено во шумата околу окупираниот украински град Бахмут, кој руските сили и платениците на приватната воена компанија Вагнер неодамна гоПрочитај повеќе