Бахмут (Page 14)

Сподели со своите пријатели

Најмалку седум цивили загинаа, а тројца се ранети во Бахмут, град во источна Украина во областа Доњецк, кој со месеци е сцена на интензивни борби со руската армија, изјави денеска регионалниот гувернер Павло Кириленко. Loading… Телата на тројца претходно убиени цивили се откриени во два локалитети во регионот, рече КириленкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана објави извештај на разузнавачи кои денеска зборуваат за руската офанзива кај градот Бахмут во областа Доњецк. Loading… „Во последните три дена проруските сили тактички напредуваа кон центарот на градот Бахмут во областа Доњецк. „Делови од Вториот армиски корпус и проруската милиција од областа Луганск најверојатно напредувалеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека руските сили продолжуваат да ги фокусираат своите напори на воспоставување целосна контрола врз територијата на регионот Доњецк и на задржување на деловите од регионите Харков, Луганск, Донецк, Запорожје, Херсон и Миколаев што го заробиле. Loading… Руските сили се обидуваат да создадатПрочитај повеќе