Битката за Бахмут засега е завршена, што е следно?

Сподели со своите пријатели

Битката за украинскиот град Бахмут засега е завршена. По 10 месеци брутални артилериски дуели, избезумен напредок на војниците и илјадници руски и украински жртви, московските сили го контролираат индустрискиот центар, додека трупите на Киев се обидуваат да извршат притисок врз крилата на градот.

Loading...

Што следува за Русија, која рече дека нејзината цел е да го окупира целиот регион Донбас, не е јасно.

Претходно во битката, Москва се надеваше дека ќе го искористи заземањето на Бахмут како отскочна даска за понатамошно напредување на запад – кон поголемите градови Краматорск и Славјанск.

Таа цел засега изгледа недостижна, пишува Њујорк Тајмс.

Руските трупи изгледаат исцрпени, велат воените аналитичари, откако претрпеа големи загуби при заземањето на Бахмут.

И генерално, силите на претседателот Владимир Путин покажаа мала способност да заземат поголема територија во други области, главно ограничени на напади од помал обем во неколку градови на истокот на земјата.

Во меѓувреме, Украина обучуваше нови формации, вооружени и опремени од Западот, и се очекува да започне поширока контраофанзива некаде по линијата на фронтот долга 1.000 километри.

Поради ова, Русија е во еден вид одбранбена позиција, нејзините сили се развлечени додека градат утврдувања и се подготвуваат за следната фаза од војната.

Loading...

Локализирани тактички напади

„Веројатно ќе видиме повеќе локализирани тактички напади. Но, Русија најверојатно ќе се фокусира првенствено на одбраната и ќе се подготви за украинска контраофанзива“, рече за руските сили Роб Ли, воен аналитичар во Институтот за надворешна политика.

Руските сили поминаа голем дел од зимата и пролетта копајќи и подготвувајќи се за украински напад, иако некои единици продолжија да напаѓаат во области како што се Кремина, северно од Бахмут и Авдивка на југ.

Тие напади им донесоа малку на Русите и ги уништија населените центри што им се испречија, додека нивните војници беа исцрпени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Родниот град на Зеленски под напад на Путин: Ракети испукани кон Криви Рих

На југ, за кој некои воени аналитичари предвидуваат дека ќе биде во срцето на украинската офанзива, руските сили ископаа сложена мрежа од примарни и секундарни линии на ровови и мински полиња за да спречат каков било напредок на Украина.

Ако Украина успее да ја врати територијата, велат аналитичарите, тоа би можело да им даде предност на значително побројните руски воздушни сили бидејќи украинските трупи напредуваат надвор од опсегот на нејзината противвоздушна одбрана.

Реката Днипро

Понатаму на југозапад, Украина сега го држи јужниот пристанишен град Херсон, откако го врати во ноември.

Но, од реката Днипро, која служи како природна граница, руските артилериски единици можат да го гранатираат градот од исток со мал ризик да бидат нападнати од украинските копнени сили со оглед на тешкотијата да се премине широкиот и изложен воден пат.

На север, руските единици поддржани од Украина се притиснаа до руската граница во последниве денови, заземајќи мал дел од територијата во пропагандна операција чија цел е да ги врзе руските сили и да го засрами Кремљ по заземањето на Бахмут.

Loading...

Битката кај Бахмут имаше значителна цена за Русија и Украина и во голема мера ќе влијае на она што следува.

Двете страни имаа огромни инвестиции во луѓе и материјал за заземање и задржување на релативно малиот и сега уништен град, кој пред војната имаше повеќе од 70.000 жители.

Таква е природата на 15-месечната војна: двете армии, сè уште верни на тактиките од советски стил, продолжуваат во голема мера да се потпираат на артилерија, тенкови и ограничен напредок на војниците за заземање и контрола на теренот.

Заминувањето на Вагнер

„Битката кај Бахмут е помалку важна во однос на територијата, а повеќе во однос на нејзиното влијание врз двете страни и она што го открива за нив“, рече Мајкл Кофман, директор на руски студии во CNA, истражувачки институт во Арлингтон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков: НАТО ритуално го жртвува украинскиот народ

Минатата година руските сили беа поразени на три фронта – околу Киев, во североисточниот регион Харков и во близина на Херсон.

Москва ги обновува своите исцрпени и ранети формации по бруталните урбани борби во Бахмут.

Украина е исто така погодена од загуби, но копа на многу поповолно и повисоко место надвор од Бахмут.

Во последните денови, украинските сили остварија мали придобивки северно и јужно од Бахмут, ставајќи ги нивните сили во подобра позиција да ги спречат руските трупи да напредуваат понатаму.

Loading...

Шефот на паравоените сили на Вагнер, Евгениј Пригожин, чии борци беа првенствено одговорни за заземањето на Бахмут, вети дека ќе ги повлече од градот и ќе ја предаде неговата одбрана на редовната руска армија, ризикувајќи неорганизирана промена на трупите.

„Вагнер навистина не е подготвен за одбранбени операции“, рече Ли. Војниците на Вагнер се покажаа како најстрашниот непријател на Украина и останува нејасно како нивното заминување од бојното поле ќе влијае на способноста на Украина да изврши притисок врз Бахмут и пошироко.

Крвавата битка за Бахмут ќе го одреди остатокот од војната

Воените аналитичари, западните разузнавачки агенции и украинските претставници со месеци дебатираа за стратешкото значење на кампањата Бахмут.

Москва можеше да инвестира ресурси на друго место на линијата на фронтот наместо да троши животи и муниција за неколку километри територија.

Киев би можел да се повлече порано и да ги спаси своите баталјони, бригади и залихи за идни офанзиви.

Одлуките на двете страни да останат во градот и да се борат за тоа ќе имаат трајни последици за нивните идни маневри.

Loading...

Битката кај Бахмут беше единствена по тоа што групата на Вагнер се потпираше на формации на затвореници за да ги нападне украинските ровови за да ја совлада нивната одбрана и да ги открие позициите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бугарија дозволи прелет на авионот, Сергеј Лавров доаѓа во Скопје

Способноста на Русија да ги пополни своите редови, често со недоволно обучени сили, во еден момент беше една од нејзините силни страни бидејќи ја принуди Украина да ги ризикува своите подобро обучени единици за да спречи русите да ги третираат сировите трупи како потрошна роба.

Но, Украина возврати и покрај тоа што изгуби позиции во градот и претрпе огромни жртви.

Тие ги искористија отворените полиња и дрворедите на периферијата и користеа западна прецизна артилерија, како што се ракетни фрлачи ХИМАРС и хаубици од 155 мм за да ранат и убиваат руски војници од далечина.

Русија има избор

Сега Москва мора да одлучи дали ќе се обиде да напредува западно од Бахмут.

Loading...

Неколку километри подалеку се наоѓа градот Часив Јар, а Украина може да се повлече на високото место меѓу двата града, од каде би можела да дејствува на руските трупи кои напредуваат.

Поверојатно е дека Русите ќе се фокусираат на одбраната на Бахмут и неговите пристапи.

Последователните потреси од битката кај Бахмут сè уште не се целосно познати, ниту во однос на вкупните загуби од двете страни, ниту пак колку опрема или муниција е изгубена или уништена.

Западните проценки на почетокот на оваа година покажуваат дека околу 200.000 Руси биле ранети и убиени од почетокот на инвазијата, а се смета дека Украинците претрпеле слични загуби.

Оттогаш, борбата за Бахмут однесе уште илјадници жртви.

Loading...

„Ова поглавје ќе се затвори и покрај фактот што борбите продолжуваат на полињата надвор од градот, но тоа доволно зборува за украинската волја за борба. Сепак, војниците може да се запрашаат дали борбата за Бахмут била водена од политички причини наместо од воени. Заклучи Кофман за Њујорк Тајмс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.