Украинскиот генерал објави снимка од борби во шума: „Напредуваме кај Бахмут“

Сподели со своите пријатели

Украинскиот генерал и командант на копнената армија на Украина, Олександр Сирски, објави видео на својот канал на Телеграм, создадено од камера на неговата униформа.

Loading...

Сирски тврди дека видеото е снимено во шумата околу окупираниот украински град Бахмут, кој руските сили и платениците на приватната воена компанија Вагнер неодамна го ставија под целосна контрола.

„Одбранбените сили продолжуваат да напредуваат на периферијата на градот, а непријателот ги губи позициите кај Бахмут“, објави Сирски, чии тврдења не се независно проверени.

 

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.