Армија на Република Македонија

Сподели со своите пријатели

Со воена свеченост денеска во касарната „Боро Менков“ во Куманово беше одбележан денот на Командата за операции. Loading…     На свеченоста присуствуваше и министерката за одбрана Славјанка Петровска, началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, командантот на КО, бригаден генерал, Бесник Емини, заменик министерот за одбрана Тирон Јајагакако и многуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана денеска го објави Јавниот оглас за прием на 150 професионални војници на служба во Армијата на Република Македонија. Loading… Рокот за пријавување на кандидатите, информираат од МО, е 15 дена вклучувајќи го и денот на објава. – Да се државјани на Република Северна Македонија; да се полнолетни;Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На спортскиот аеродром „Аџитепе“ во Куманово денеска беше прикажана опремата на армиите кои се дел од меѓународната воена вежба „Брз одговор 23“ („Immediate Response 23“). Loading…     Огромен интерес имаше кај кумановци, но и жители на други градови, да ги разгледаат возилата на македонската, американската црногорската, албанската и косовскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Армијата на Република Македонија порачала од Турција три батерии со вкупно 18 хаубици „Боран“, калибар 105 милиметри, а договорот предвидува првото оружје да биде испорачано за две години. Loading… Според порталот Балканска безбедносна мрежа, македонската армија целосно ќе ја превооружи својата единствена артилериска дивизија. Првата батерија од шест хаубици „Боран“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонски војници ќе учествуваат на повеќе меѓународни мисии во Босна и Херцеговина, Косово, Летонија и Либан, одлучи денеска Владата. Loading… – На денешната владина седница, на предлог на Министерството за одбрана се донесени повеќе одлуки за испраќање на припадници на Армијата на Република Северна Македонија, меѓу коишто за учество во:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На владината седница се донесени три одлуки на предлог на Министерството за одбрана за испраќање приадници на Армијата на Република Македонија на две вежби во Грција, но и дозвола за престој на американска војска за вежба на Криволак. Loading… – Одлука за испраќање припадници на Армијата на Република Северна МакедонијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадниците на Командата за операции (КО) денеска во кумановската касарна „Боро Менков“ со воена свеченост го одбележаа Денот на единицата. Loading…     На свеченоста началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски го честиташе денот на командата, укажувајќи дека очекуваат да продолжат како и досега професионално да ги извршуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата, на вчерашната седница, донесе одлука за испраќање припадници на Армијата на Република Македонија и вработени во Министерството за одбрана, за учество во две НАТО мисии. Loading… Првата НАТО мисија ќе биде во Ирак – „NATO Mission Iraq – NMI“, додека втората под име „Зајакнато истурено присуство“ (enhanced Forward PresenceПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска учествуваше на централната свеченост која се реализира во касарната „Илинден“ во Скопје на која Армијата на Република Северна Македонија со гордост го прослави својот јубилеен роденден и ги одбележа достигнувањата во текот на својот триесет годишен раст и развој. Loading…Прочитај повеќе