Македонската армија нарачала турски хаубици, прва испорака по 24 месеци

Сподели со своите пријатели

Армијата на Република Македонија порачала од Турција три батерии со вкупно 18 хаубици „Боран“, калибар 105 милиметри, а договорот предвидува првото оружје да биде испорачано за две години.

Loading...

Според порталот Балканска безбедносна мрежа, македонската армија целосно ќе ја превооружи својата единствена артилериска дивизија.

Првата батерија од шест хаубици „Боран“ ќе пристигне за две години, додека преостанатите две батерии ќе бидат испорачани во периодот од 2029 до 2031 година.

Дотогаш, Армијата на Македонија ќе има само една батерија артилерија, која ќе се користи за обука и за стекнување нови техники.

„Армијата на Северна Македонија е во голем моментум на модернизација. Преку американска и германска воена помош, таа повторно се вооружува со нови борбени системи со технологија која во голема мера е наследство од Студената војна стекната од Украина во 2001 година. Во артилерија тоа ќе бидат хаубици „Боран“, за пешадијата ќе се набават американски борбени возила „Страјкер“ и „ЈЛТВ“, за противвоздушна одбрана францускиот ракетен систем „Мистрал 3“, пишува тој портал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Османи на министерскиот состанок на Глобалната коалиција за борба против ИСИС

За евентуалните задачи во рамките на НАТО и меѓународните мисии, Македонија еден лесен пешадиски баталјон со засилување, вклучително и батерија „застарени“ хаубици М2А1, кои беа добиени како американска донација пред четврт век.

„Првата варијанта на тие хаубици беше воведена во американскиот арсенал во 1940 година и се користеше за време на Втората светска војна, а сега таквите алатки може да се видат на видеата од војната во Украина“, се вели во текстот, додавајќи дека максималниот опсег на тие алатки се околу 11 километри, што е недоволно за современите стандарди.

Според производителот, дострелот на турските хаубици „Боран“ е 17 километри, а брзината на истрелување е до шест проектили во минута.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Османи на министерскиот состанок на Глобалната коалиција за борба против ИСИС

За програмата „Боран“ е развиен модерен систем за контрола на пожарот со балистички компјутер, потоа инерцијален навигациски систем и радар за мерење на брзината на проектилот на устата на цевката.

фото: илустрација