Анджеј Дуда

Сподели со своите пријатели

Полскиот претседател Анджеј Дуда за време на посетата на Киев повика на откажување на балтичкиот гасовод Северен тек 2, кој ги поврзува Русија и Германија. Loading… „Не може да има враќање на нормалноста во односите со Москва“, рече Дуда на самитот на Кримската платформа. Тој изјави дека затоа е потребнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека се согласува со украинскиот претседател Володимир Зеленски дека руските акции во предградијата на Киев и на други места во земјата претставуваат геноцид. Loading… „Тешко е да се негира, се разбира“, изјави Дуда за Си-Ен-Ен. „Ова е злосторство што ги исполнува карактеристиките на геноцид, особеноПрочитај повеќе