Анджеј Дуда

Сподели со своите пријатели

Полскиот претседател Анджеј Дуда му даде мандат на Матеуш Моравјецки да формира нова влада. Loading… Дуда за време на церемонијата најпрвин ја прифати оставката на владата, која се очекуваше по парламентарните избори и веднаш му наложи на Моравјецки да формира нов министерски кабинет, пренесува ПАП. Владејачката партија Право и ПравдаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот претседател Анджеј Дуда ќе ја соопшти својата одлука за именување на нов премиер по минатомесечните избори во понеделник навечер, изјави шефот на неговиот кабинет. Loading… „По консултации и длабоко размислување, претседателот Анджеј Дуда донесе одлука поврзана со таканаречениот прв чекор (именување на владата). Одлуката е конечна…“, напиша шефот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на руската инвазија, Варшава цврсто го поддржуваше Киев. Таа често го преземаше водството во испраќањето воена помош и опрема и страсно тврдеше дека оваа поддршка е клучна за заштита на самата Полска од руска агресија. Loading… Промената на тонот на полската влада за Украина е затоа зачудувачки. СегаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Средбата меѓу полскиот претседател Анджеј Дуда и неговиот украински колега Владимир Зеленски, која беше закажана за денеска, е откажана поради промена на распоредот. Loading… Како што јави полскиот портал „Жешчпосполита“, Дуда и Зеленски требаше да се сретнат на маргините на 78. сесија на Генералното собрание на ОН. Полскиот весник наведуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Блокот предводен од САД ќе мора да се бори против Русија доколку таа го прифати Киев среде конфликтот, вели Анджеј Дуда. Loading… Киев не може да се приклучи на воениот блок на НАТО се додека неговиот конфликт со Русија продолжува, рече полскиот претседател. Говорејќи на форумот Криница во јужна ПолскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот претседател Анджеј Дуда го обвини својот руски колега Владимир Путин дека сака да ја освои Европа и инсистира на тоа дека Русија мора да биде запрена во Украина, каде човечките животи се „евтини“. Loading… Во интервју за Вашингтон пост, од полскиот лидер беше побарано да им одговори на американскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и министерот за одбрана Олексеј Резников објавија дека оствариле серија телефонски разговори со сојузниците на Киев за ситуацијата во Русија и украинската контраофанзива, по неуспешниот обид за бунт на руската воена организација „Вагнер“. Loading… „Светот мора да изврши притисок врз Русија додека не се воспостави почитувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во средата во Варшава вети дека во иднина житото и другите земјоделски производи од неговата земја ќе транзитираат само преку Полска и другите земји од Европската унија. Loading… Според него, тие земјоделски производи не смеат да го дестабилизираат европскиот пазар, во пристаништата во кои ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Полска Анджеј Дуда денеска истакна дека Украина мора да добие авиони кои ќе можат да се справат со руската воена авијација и дека неговата земја е подготвена, покрај 14-те авиони МИГ 29 од советско производство што веќе ги постави настрана, кога авионите почнуваат да пристигнуваат нарачани во ЈужнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, оваа недела ќе престојува во официјална посета на Варшава, при што ќе разговара со полски претставници и граѓани, јавува Анадолија. Loading… Посетата е закажана за в среда, а ќе започне со официјална средба меѓу Зеленски и неговиот полски колега, претседателот Анджеј Дуда, по што еПрочитај повеќе