Полска бара членките на НАТО да издвојат три отсто од својот БДП за одбрана

Сподели со своите пријатели

Полскиот претседател Анджеј Дуда најави дека на утрешната средба со американскиот претседател Џозеф Бајден ќе побара членките на НАТО да се обврзат минимумот што треба да го потрошат за одбраната да биде три отсто од БДП, а не претходно доброволно преземената обврска од два отсто.

Loading...

„Сакам да предложам за време на нашата функција во Белата куќа, а ќе разговарам за тоа со нашите сојузници и со генералниот секретар на НАТО, членките заедно да одлучат НАТО да бара од нив не два проценти, туку три проценти од БДП за да стане факт модернизацијата на армијата и создавањето воени залихи“, изјави денеска Дуда на почетокот на седницата на Советот за национална безбедност во Варшава.

Дуда нагласи дека трите проценти од БДП што се издвојуваат за одбрана во секоја од земјите-членки треба да бидат најниската граница, иако некои од западните воени сојузници сè уште не ги одвојуваат ниту препорачаните два проценти.

„Никој нема да се осмели да нападне силно НАТО, силни земји. Државите кои знаат ефективно да се бранат се подготвени и ќе ги бранат своите граници од првиот момент. Полска денес станува таква земја“, рече тој и додаде дека „империјалните амбиции на Русија постојат и ќе продолжат да постојат“.

Полскиот претседател свика средба на која учествуваат претседателите на двата дома на парламентот, премиерот, дел од министрите и шефовите на сите пратенички групи, за да покаже пред утрешната средба со американскиот претседател по повод 25-годишнината од влезот на Полска во НАТО, на кој ќе оди заедно со полскиот премиер Доналд Туск.

Дуда, сега од опозициската партија Право и Правда, која владееше со Полска осум години до октомври, без оглед на последните изјави на поранешниот американски претседател Доналд Трамп за оспорување на правото на колективна одбрана во НАТО, сè уште инсистира да се потпира на САД како главен сојузник.

Проевропскиот премиер Доналд Туск и неговата влада веруваат, напротив, дека европската одбрана треба да се зајакне, „за да не мора да се плашат од каприците“ на идниот американски претседател кој, како што тоа го прави Трамп, ќе го оспори членот 5. на договорот за НАТО и колективната одбрана.

Во последното истражување за информативниот портал Virtualna Polska, 60 отсто од Полјаците го поддржаа предлогот на премиерот Туск дека Европа треба да создаде заеднички сили кои ќе можат да реагираат во случај на напад од Русија.

Loading...

Претседателот Дуда, кој е против таа идеја, право го добиле 32 отсто од анкетираните.