Полската полиција упадна во претседателската палата и уапси двајца поранешни шефови

Сподели со своите пријатели

Полската полиција уапси двајца свои поранешни лидери, поранешниот министер за внатрешни работи и неговиот заменик, во претседателската палата, во ескалацијата на конфликтот меѓу шефот на државата и новата полска влада, пренесува Хина.

Loading...

Премиерот Доналд Туск претходно го обвини претседателот Анджеј Дуда дека ја попречува правдата откако во палатата беа видени двајца пратеници кои требаше да бидат затворени.

Обвиненијата против Мариуш Камински и Мациеј Васик се нови елементи во спорот, кој најверојатно ќе биде еден од многуте за време на кохабитацијата на владата и претседателите од различни политички табори.

„Ве известуваме дека согласно судската наредба приведени се лицата на кои се однесува“, соопшти полицијата на X, поранешен Твитер.

Новиот министер за внатрешни работи Марчин Киервински коментираше дека „сите се еднакви пред законот“.

Стотици демонстранти се собраа пред претседателската палата на покана на националистичката партија Право и Правда (ПиС), чии членови се Камински и Васик.

Насобраните скандираа „Ослободете ги политичките затвореници“ и „Срам!“.

Меѓусебни обвинувања

Портпаролот на PiS, Рафал Боченек, во објава на X рече дека потегот на полицијата е „незаконско киднапирање и кршење на сите демократски правила“.

Loading...

Дуда го помилува Мариуш Камински во 2015 година, неколку недели по доаѓањето на власт на ПиС, откако Камински беше осуден за злоупотреба на власта во претходната функција што му овозможи да стане министер за внатрешни работи.

Адвокатите се прашуваа дали Дуда може да го помилува пред апелациониот суд да донесе конечна одлука.

Врховниот суд минатата година донесе одлука случајот повторно да се отвори, а во декември Камински и неговиот заменик Мациеј Васик беа осудени на две години затвор за злоупотреба на службената положба.

Кабинетот на претседателот објави слика од Камински и Васик со Дуда на официјален настан во палатата.

Според Шимон Холовнија, претседателот на Долниот дом на парламентот или Сејмот, декемвриската пресуда значи дека Камински и Васик ги загубиле пратеничките мандати. Но, и двајцата демантираа и планираа да дојдат на следната седница.

Туск, поранешен претседател на Европскиот совет, стана премиер по изборите во октомври минатата година на кои ПиС ја загуби власта по осум години.

Владеењето на таа партија беше обележано со конфликти со Брисел и обвинувања за поткопување на демократските стандарди.