Кремљ: Тенковите што САД ќе ги испратат во Украина „ќе изгорат“

Сподели со своите пријатели

Кремљ соопшти дека сите тенкови на Абрамс што САД ќе ги испратат во Украина „ќе изгорат“, нарекувајќи ја очекуваната испорака скапа лудост.

Loading...

Американските власти во вторникот изјавија за Ројтерс дека Вашингтон е подготвен да испрати десетици свои главни борбени тенкови М1 Абрамс во Украина, што е пресврт на претходната позиција на САД.

Извештајот дојде откако се појави дека Германија ќе ги испрати своите тенкови Леопард 2 во Украина и ќе им дозволи на другите земји што ги имаат да го сторат истото, откако Берлин исто така претходно се спротивстави на предлогот.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, на дневниот брифинг им изјави на новинарите дека потенцијалните испораки на „Абрамс“ ќе бидат губење пари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина и Франција потпишаа меморандум за набавка на радари

„Сигурен сум дека многу експерти ја разбираат апсурдноста на оваа идеја. Планот е технолошки катастрофален“, рече тој.

„Но, пред сè, тој го преценува потенцијалот што ќе го добие украинската армија. Овие тенкови горат како и сите други“, додаде тој.

Киев со месеци бара западни тенкови, за кои вели дека се неопходни за пробивање на руските одбранбени линии и ослободување на окупираните територии.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...